Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny krok do uszczelniania VAT w Polsce. Włosi tak zyskali 2 mld euro

40
Podziel się:

Jeszcze w tym roku Polska może wprowadzić mechanizm podzielonej płatności przy rozliczaniu VAT - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Chodzi o tzw. split payment. To tzw. podzielona płatność.

Kolejny krok do uszczelniania VAT w Polsce. Włosi tak zyskali 2 mld euro
(Andrzej Hulimka/East News)

Jeszcze w tym roku Polska może wprowadzić mechanizm podzielonej płatności przy rozliczaniu VAT - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Chodzi o tzw. split payment.

To metoda rozliczania VAT, zgodnie z którą kupujący towar będzie dzielił płatność na dwie części: kwotę netto, którą zapłaci sprzedawcy i VAT, który przeleje na rachunek w urzędzie skarbowym. Płacony VAT nie trafia w takim przypadku na rachunek sprzedawcy, ale na specjalnie dedykowane konto. Jest to jeden ze sposobów walki z unikaniem płacenia tego podatku.

To jedno z działań dot. uszczelnienia systemu VAT, o którym Polska rozmawia z Komisją Europejską. "Idziemy w tym kierunku, żeby za kilka miesięcy być gotowym również z takim rozwiązaniem" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier pytany był o to, czy Komisja Europejska wyrazi zgodę na to, by wprowadzić split payment w Polsce. "Włosi w listopadzie ogłosili rozpoczęcie stosowania split payment dla zamówień publicznych i dla jednostek publicznych, państwowych. Od stycznia 2015 r. wdrożyli to rozwiązanie. W lipcu 2015 r., a więc pół roku po wdrożeniu tego rozwiązania przez Włochy, Komisja Europejska wyraziła zgodę" - powiedział.

Wyjaśnił, że to rozwiązanie punktowe, na którym Włosi odzyskali 2 mld euro, co - przekładając na nasze warunki - dałoby ok. 3-4 mld zł. "Mogę powiedzieć, że z ogromną dozą prawdopodobieństwa jeszcze w tym roku zastosujemy, podobnie jak Włosi, ten wariant i nie spodziewam się innego potraktowania przez Komisję Europejską Polski, niż potraktowała Włochów" - powiedział.

Dodał, że resort finansów pracuje także nad szerszym mechanizmem. Wiceminister finansów Paweł Gruza był w Brukseli i rozmawiał o tym w KE.

"Jest tam wstępny pozytywny oddźwięk, aczkolwiek nie mamy jeszcze oficjalnych not po obu stronach. Jestem optymistą (), jestem pozytywnie nastawiony do tego" - powiedział Morawiecki.

Mówił, że unijna luka w VAT jest gigantyczna - wynosi ok. 180-200 mld euro. "Wyobraźmy sobie zlikwidowanie tej luki w połowie, mamy drugi budżet unijny roczny do wydania (...) w UE" - powiedział.

Wskazał, że wdrażaniem split paymentu w Polsce rząd chciałby minimalizować tzw. solidarną odpowiedzialność. "Czyli z kolei model czeski. Bo Czesi wdrożyli split payment w dużym obszarze, w dużej części swojej gospodarki. To jest kierunek, w którym idziemy" - powiedział. Wskazał, że jeden filar (walki z wyłudzeniami VAT - PAP) to daleko idąca elektronizacja, a drugi - to zmiany regulacyjne.

"Jest jeszcze trzeci obszar, w którym zaczynamy odnosić ogromne sukcesy, co będzie widać pośrednio i w rachunkach naszych w pierwszym kwartale i widać np. w wynikach Orlenu czy Lotosu. A mianowicie - fizyczne kontrole na drogach polskich: cystern, samochodów (...). Za kilka miesięcy ciężarówki będą miały lokalizatory" - powiedział.

Wicepremier poinformował ponadto, że z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem pracuje nad dodatkowym wzmocnieniem systemu ściągania opłat drogowych, aby informacja spływała do jednego systemu centralnego, gdzie również instytucje finansowe i skarbowe będą mogły korzystać z tych danych w odpowiedni sposób.

"Czyli krótko mówiąc, tę pętlę, te sieci antymafijne zarzucamy w bardzo wielu miejscach. To nie jest regulacja (...), elektronizacja obrotu, również fizyczna obecność naszych celników, naszych pracowników urzędów kontroli skarbowej, pracowników CBA, ABW (...); to jest wspólna praca nad walką z mafią VAT-owską" - dodał.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
syn AKowca
7 lat temu
Kolejny krok...Najważniejsze, by Rząd przestał wczasować i powołal Komisję d/s wyłudzeń VAT. Ale się będą figury m.in. z PO.PSzeL sypać!!!
Ricardo
7 lat temu
Dwa miliardy więcej dla wloskiego fiskusa to w granicach błędu statystycznego i ktoś z nzs robi głupka panie morawiecki
GG
7 lat temu
Nie wszyscy przedsiębiorcy to oszuści. Prawo gospodarcze tworzą ludzie o bardzo małej znajomości praktycznej strony. Jak zniszczą wszystko, uniemożliwią prowadzenie interesu tymi beznadziejnie głupimi pomysłami, maksymalną komplikacją wszystkiego co można, to kto będzie płacił na ich pensyjki, rozbijanie się samochodami, itp. Zniszczą tylko uczciwy biznes, a ci co kręcą będą dalej kręcić. PIS idzie w stronę PO, zniechęcić do siebie wszystkim co się da, każdą grupę społeczną.... Każdy ekonomista majacy praktykę, nie tabelkowy geniusz, powie, że klucz do sukcesu to upraszczanie i ułatwianie prowadzenia interesu, a nie odwrotnie.
remik
7 lat temu
"Jest jeszcze trzeci obszar, w którym zaczynamy odnosić ogromne sukcesy, co będzie widać pośrednio i w rachunkach naszych w pierwszym kwartale i widać np. w wynikach Orlenu czy Lotosu. A mianowicie - fizyczne kontrole na drogach polskich: cystern, samochodów (...). Za kilka miesięcy ciężarówki będą miały lokalizatory" - powiedział. Tylko kto miałby zajmowac sie monitorowaniemtego tego na drogach skoro pozwolił Pan zlikwidować Służbe Celna i wiekszość funkcjonariuszy ucywilnić i wyrzucic do cywila???? Zamiast zwiekszyc ilośc funkcjonariuszy skoro chcecie zwiekszyc ilość czynności jakie na nich nakładacie to wiekszość przymusowo ucywilniacie likwidujac potencjalne żródło słuzby ,która miałaby realizowac dodatkowe te nowe zadania...To jakis absurd!!
armaggedon
7 lat temu
Plany niby ok ale jak znam "profesjonalizm" Naszych Panów i Władców z pisu to wymyślą jakiegoś bubla w stylu: kupujesz telewizor w sklepie, cenę netto płacisz na miejscu a z vat-em zasuwasz do urzędu skarbowego.
...
Następna strona