Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwaga: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r.

6
Podziel się:

Z nowym rokiem 2018, mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT obowiązkowo, co miesiąc będą musieli informować Urząd Skarbowy o ewidencji VAT w formacie pliku JPK. Będzie to dodatkowe obciążenie dla wszystkich właścicieli mikrofirm, o którym trzeba pamiętać i realizować je każdego miesiąca bez wyjątku.

Uwaga: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Z nowym rokiem 2018, mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT obowiązkowo, co miesiąc będą musieli informować Urząd Skarbowy o ewidencji VAT w formacie pliku JPK.

Będzie to dodatkowe obciążenie dla wszystkich właścicieli mikrofirm, o którym trzeba pamiętać i realizować je każdego miesiąca bez wyjątku.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i co oznacza dla mikroprzedsiębiorców?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie wszyscy duzi, średni i mali przedsiębiorcy (płatnicy VAT) muszą comiesięcznie przesyłać do fiskusa plik JPK_VAT - ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten zostanie nałożony także na najmniejsze firmy w Polsce, czyli mikroprzedsiębiorstwa.

To nie jedyne z wprowadzanych zmian. Urząd Skarbowy będzie miał prawo do przeprowadzenia tzw. e-kontroli podatkowej, podczas której przedsiębiorca może zostać poproszony o przedstawienie fiskusowi pozostałych plików JPK. Są to:

Plik Czego dotyczy?
JPK_FA faktury VAT
JPK_KR księgi rachunkowe
JPK_WB wyciągi bankowe
JPK_MAG magazyn
JPK_PKPIR Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
JPK_EWP ewidencja przychodów

Warto jednak wiedzieć, że Urząd Skarbowy nie może żądać od przedsiębiorcy okazania plików dla struktur, które nie mają w firmie zastosowania. Przykładowo, jeśli firma rozlicza podatek dochodowy w formie ryczałtu, nie musi prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W takiej sytuacji w trakcie e-kontroli fiskus nie może żądać dostarczenia pliku JPK_PKPIR.

Obowiązek przedstawiania pozostałych plików JPK na życzenie Urzędu Skarbowego dla mikrofirm wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Warto wiedzieć, że w żadnym przypadku (ani dla JPK_VAT, ani pozostałych JPK), urzędnicy nie mogą żądać przedstawienia plików JPK za okres sprzed obowiązywania przepisów.

Wprowadzane zmiany dla mikroprzedsiębiorców obrazuje poniższa tabela:

Typ JPK Od kiedy obowiązuje? Ewidencja za okres od: Składany: Termin złożenia do Urzędu Skarbowego
JPK_VAT 1 stycznia 2018 r. 1 stycznia 2018 r. co miesiąc do 25. kolejnego miesiąca
pozostałe pliki JPK 1 lipca 2018 r. 1 lipca 2018 r. na życzenie US zgodnie z terminem wskazanym przez US

Rozliczanie JPK

Wielu przedsiębiorców przerażają wprowadzane zmiany, które często wiążą się z zawiłością przepisów. Aby ułatwić właścicielom mikrofirm zadanie, uruchomiono specjalną platformę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat.

Serwis zawiera szczegółowe i cenne informacje dotyczące przepisów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Można znaleźć tam dokładne wyjaśnienia zmian, a także informacje o ważnych terminach.

Zalecamy, aby odwiedzić witrynę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat już teraz, jeszcze zanim przepisy wejdą w życie. W ten sposób mikroprzedsiębiorcy mogą na spokojnie zapoznać się z nowelizacją przepisów, a także, w razie potrzeby, z wyprzedzeniem wyjaśnić wszelkie nieścisłości z księgowością lub Urzędem Skarbowym. Dokładne zapoznanie się z wymaganiami ułatwi także późniejszą organizację pracy.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Jarek
6 lat temu
prowadzenie w tym kraju jednoosobowej działalności gospodarczej oznacza zatrudnienie informatyka , księgowej, prawnika , itp... oraz pracę po 18h dziennie .... to jakiś koszmar
roni
6 lat temu
Co za prymitywny przykład kryptoreklamy! Ja mam biuro rachunkowe. Oni się martwią
Jasiek24
6 lat temu
Przedsiębiorcy będą musieli mieć e-PUAP ? Przecież UPL(1) jest tylko do deklaracji a JPK to nie deklaracja
Rychu
6 lat temu
Jak se kupią komputer i będą do niego wklepywać to se potem mogą raportować w urzędzie. Ja spadam do szarej czy raczej czarnej strefy. A i niech se jeszcze internet podłączą.
Wacio
6 lat temu
To ministerstwo zamieszcza informacje na stronie Sage?