Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
07.10.2005 13:05

Uwaga na jesienny wysyp kleszczy !

Lekarze alarmują: uwaga na jesienny wysyp kleszczy. Te niewielkie pajęczaki są nosiecielami groźnych chorób: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Liczba zachorowań rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Polsce rozpoznaje się rocznie średnio 250 przypadków zachorowań na zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze. Blisko 4 tysięcy zapada co roku na boreliozę. To liczba dwukrotnie wyższa niż pięć lat temu. Przeciwko zapaleniu mózgu można się zaszczepić, przeciwko boreliozie - nie. Chorobę powodują bakterie. Od czasu złapania kleszcza do zakażenia mija około 48 godzin. Dlatego tak ważne jest by po każdym pobycie w lesie usunąć kleszcze, jeśli zdążyły się przyczepić.
Akcję informacyjną na temat kleszczy przygotowała lubelska Fundacja na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych.
Kleszcze są także bardzo groźne dla psów. Babeszia - pierwotniak przenoszony przez pajęczaki może być przyczyną śmiertelnej choroby. Dlatego warto zabezpieczyć czworonogi specjalnymi preparatami i uważnie obejrzeć psią skórę po powrocie z każdego spaceru.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz