Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uważaj, co wyrzucasz. GIODO: nasze śmieci mówią wiele o nas

0
Podziel się:

- Aż 65 proc. dokumentów w przypadku biur i instytucji zawierało istotne dane dotyczące różnych sfer: życia pracownika, wypłaty, jak i samego przedsiębiorstwa - powiedziała Anna Wilk z GIODO.

Uważaj, co wyrzucasz. GIODO: nasze śmieci mówią wiele o nas
(Jacek Dominski/REPORTER)
bETRnTYR

85 proc. dokumentów z biur lub instytucji znalezionych na śmietniku nie była zniszczona, 65 proc. zawierało istotne dane, podobnie było w przypadku odpadów z domów prywatnych - wynika z badania przeprowadzonego w Warszawie. Nasze śmieci mówią wiele o nas - podkreśla GIODO.

Badanie przeprowadzono w ramach kampanii _ Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość _; jego wyniki zaprezentowano dziś na konferencji prasowej zorganizowanej przez GIODO. Przez cztery dni ankieterzy w sortowni MPO w Warszawie przejrzeli zawartość czterotonowego pojemnika na makulaturę. Do analiz wyłonili 1610 dokumentów - 38 proc. z nich pochodziło z prywatnych domów, a 43 proc. - z biur i instytucji; w przypadku 9 proc. nie udało się ustalić, skąd pochodzą.

85 proc. dokumentów pochodzących z biur lub instytucji i 75 proc. dokumentów z domów i mieszkań prywatnych było niezniszczonych. Jak wyjaśniała prowadząca badanie socjolog dr Anna Wilk, za zniszczony dokument uznawano nawet taki, który był przedarty na pół, co oczywiście nie zabezpieczało danych. W przypadku biur i instytucji możliwe było odczytanie wszystkich danych z 93 proc. dokumentów, w przypadku prywatnych mieszkań - z 87 proc.

bETRnTYT

_ Aż 65 proc. dokumentów w przypadku biur i instytucji zawierało istotne dane dotyczące różnych sfer: życia pracownika, wypłaty, jak i samego przedsiębiorstwa, np. umowy z kontrahentami, sumy wypłat i za co zostało zapłacone. W przypadku dokumentów pochodzących z domów dokumenty zawierające istotne dane to było 72 proc. _ - powiedziała Wilk.

Podczas badania znaleziono m.in. zawiadomienia o zajęciu majątku konkretnych osób, listy uczestników wyjazdu z adresami, numerami PESEL i kwotami wpłat, akty notarialne zakupu nieruchomości, raporty na temat stanu zdrowia, rachunki zysków i strat przedsiębiorstwa, świadectwa ślubu i zeznania podatkowe. _ Te wszystkie dane znaleźliśmy tylko podczas czterech dni pracy _ - powiedziała Wilk.

_ Nasze śmieci mówią wiele o nas. Informacja o tym, co wyrzucamy, jest bardzo dokładną informacją o naszym stylu życiu, o tym co produkujemy, wytwarzamy sami oraz co przetwarzamy _ - komentował wyniki badań generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski.

Podkreślił, że najwięcej błędów przy utylizacji odpadów dotyczy papieru, ale zwracał też uwagę na nośniki elektroniczne. _ Tu popełniamy bardzo wiele błędów, sądząc że skasowanie twardego dysku czy pendrive'a powoduje, że informacja z niego jest nieodzyskiwalna. To nieprawda. Zapominamy też o tym, że wiele z urządzeń, które do tej pory były po prostu urządzeniami mechanicznymi, w tej chwili stało się informacjami również przetwarzającymi informacje, np. telewizor _ - powiedział Wiewiórowski.

bETRnTYZ

Zaznaczył również, że kluczowa dla naszego bezpieczeństwa jest kwestia dostępu do naszych haseł i kodów PIN. _ Pozwolę sobie powtórzyć za jednym z amerykańskich portali zajmujących się ochroną informacji, że z hasłami jest tak jak z majtkami - należy je zmieniać często, nie należy ich wystawiać na widok publiczny, nie należy ich nikomu pożyczać. To samo dotyczy PIN-ów _ - powiedział Wiewiórowski.

Specjaliści za kradzież tożsamości uznają sytuację, gdy ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i wykorzysta je wbrew naszej woli, podszywając się pod nas. Jak mówił we wtorek GIODO, tego typu sprawy dotyczą najczęściej skopiowania danych w celu zaciągnięcia kredytu lub dokonania zakupu na raty.

Zaprezentowane we wtorek badanie przeprowadzono na zlecenie firmy Fellowes, producenta sprzętu biurowego, m.in. niszczarek do dokumentów, i przy współpracy MPO w Warszawie. Oprócz badania dokumentów wyrzucanych do śmieci przeprowadzono też ankietę na stronie ochronatozsamosci.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

bETRnTZa
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m296051.jpg ) ] (http://tech.money.pl/przemysl/artykul/paliwo-z-siatki,214,0,1468630.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Paliwo z siatki
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m270751.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/recykling;odpadow;to;idealny;biznes;dla;oszustow,207,0,1476303.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wielkie oszustwo przy recyklingu odpadów
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m274347.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ustawie;smieciowej,101,0,1460837.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jakie zmiany w ustawie śmieciowej?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/57/m293945.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/energia-z-odpadow,169,0,1453225.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Energia z odpadów
bETRnTZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)