Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok

0
Podziel się:

PGNiG przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.

Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)
bEUjYxcR

Pierwszym możliwym terminem uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych jest 1 stycznia 2013 roku - uważają eksperci Urzędu Regulacji Energetyki.

Zdaniem Prezesa URE biorąc pod uwagę liberalizację rynku gazu w Unii Europejskie_ j, konieczne jest pilne przeprowadzenie działań skutkujących stworzeniem możliwości odejścia do administracyjnego nadzoru nad cenami tego paliwa. - Zakładając, że zostaną one skutecznie przeprowadzone w 2012 roku, termin 1 stycznia 2013 roku, jest pierwszym możliwym terminem dla uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych _ - podał regulator w komunikacie.

URE podał także, że przygotowany przez PGNiG projekt _ Programu Uwalniania Gazu (PUG) _, zakładający dobrowolną odsprzedaż gazu ziemnego przez spółkę na zasadach rynku giełdowego jest krokiem w tym kierunku.

bEUjYxcT

_ - Celem rekomendacji (dla uwalniania cen gazu przygotowanej przez URE) jest omówienie warunków przygotowania i przeprowadzenia przez PGNiG SA programu uwalniania gazu, tak aby w wyniku realizacji programu, rynek gazu ziemnego w Polsce spełniał kryteria rynku konkurencyjnego, określone w art. 49 ustawy - Prawo energetyczne - umożliwiające zwolnienie przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny z obowiązku przedkładania Prezesowi URE taryf do zatwierdzenia dla odbiorców przemysłowych od 1 stycznia 2013 r. _ - głosi komunikat urzędu.

PGNiG podało w połowie lutego, że przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.

Spółka poinformowała, że projekt PUG został przygotowany m.in. w oparciu o rekomendacje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla programu uwalniania gazu ziemnego w Polsce z dnia 15 listopada 2011 roku oraz w oparciu o projekt Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego z dnia 22 grudnia 2011 roku. Celem Programu jest doprowadzenie do sytuacji rynkowej, która umożliwi uwolnienie cen gazu dla odbiorców instytucjonalnych.

Czytaj w Money.pl
Szef URE zapowiada: wolne ceny gazu już... Według zapowiedzi Marka Woszczyka, w czerwcu powstanie giełda gazu, a na rynku zadziała prawdziwa konkurencja.
W 2012 r. uwolnią ceny gazu. Co z prądem? Na początku przyszłego roku poznamy mapę liberalizacji rynku gazu w Polsce.
bEUjYxdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)