Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Użytkowanie wieczyste. Właściciele wreszcie się uwłaszczą

252
Podziel się:

Kilka milionów właścicieli mieszkań i domów od wielu miesięcy czeka na ustawę, która umożliwi im przejęcie na własność gruntów, które są obecnie oddane w użytkowanie wieczyste. I wszystko wskazuje na to, że jednak się doczeka.

Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku właściciele mieszkań oraz domów uwłaszczą się z mocy prawa na gruntach pod blokami i nieruchomościami jednorodzinnymi
Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku właściciele mieszkań oraz domów uwłaszczą się z mocy prawa na gruntach pod blokami i nieruchomościami jednorodzinnymi

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 r., ale prace nad przygotowaną przez resort budownictwa projektem ustawy utknęły w miejscu.

- W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste - mówił w marcu Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania - wyjaśnia.

Jak pisze "Rzeczpospolita", rząd zdecydował się nareszcie powrócić do tematu i wznawia działania. Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku 1,7 mln właściciele mieszkań oraz domów uwłaszczą się z mocy prawa na gruntach pod blokami i nieruchomościami jednorodzinnymi. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje jednak zmianę niektórych warunków przekształcenia. Chce częściowo zmienić zasadę spłaty opłaty przekształceniowej.

Zobacz także: Program "Mieszkanie+". Dopłata do czynszu nawet 1/3

Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność.

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

Opłatę będzie można wnieść jednorazowo. Większości użytkowników nie będzie jednak na nią stać. I dlatego, jak podaje dziennika, resort inwestycji rozważa wprowadzenie atrakcyjnych zasad jej zapłaty.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(252)
Magda
4 lata temu
ustawa ma dotyczyć tylko gruntów pod domem czy również ziemi wokół niego ?
Misio
4 lata temu
Tylko ta ustawa jakoś nie może wyjść z Komitetu Stałego RM - jak skierują ją chociaż do Sejmu, to może wtedy uwierzę, że coś jest robione. Ostatni opublikowany projekt pochodzi z maja... 2017 r.! Ciągle słyszymy, że jeszcze tylko chwilka, a pierwszym planowanym terminem wejścia w życie był 1 stycznia 2017 r. Poza tym PiS już zgłaszało w Sejmie podobną ustawę w 2010 lub 2011 r., więc ile to się może ciągnąć? Całą kadencję będą nad tym pracować?
Iw
4 lata temu
I co trzy lata podwyżka podatku o kilkaset %, jak nam fundowały gminy. I tak oto ze 170 za rok zapłacę 600 zł. A są tacy, co zapłacą dużo więcej.
gh
4 lata temu
to jest dopiero bandytyzm
2u
4 lata temu
to to się Polakom na pewno należy !
...
Następna strona