Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Virgin Galactic chce wysłać ludzi w kosmos jeszcze w tym roku. "Osiągniemy ten cel jako pierwsi"

9
Podziel się:

Spółka miliardera Richarda Bransona planuje zrealizować pierwszy załogowy lot w kosmos jeszcze przed Bożym Narodzeniem. - Zajęło nam to długich 14 lat - powiedział szef spółki w rozmowie z CNN.

Virgin Galactic chce wysłać ludzi w kosmos jeszcze w tym roku. "Osiągniemy ten cel jako pierwsi"
(NASA/Patrick H. Corkery/CC 2.0)

- Bardzo chcielibyśmy udowodnić naszym krytykom, że się mylili i jestem umiarkowanie pewien, że osiągniemy nasz cel jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział Branson i zadeklarował, że chciałby być pierwszym pasażerem komercyjnego lotu.

Zanim jednak na pokład SpaceShip Two - samolotu przystosowanego do podróży kosmicznych - wejdą turyści, firma musi przeprowadzić serię lotów testowych. Branson ocenił je jako "niebezpieczne".

Do pierwszego komercyjnego lotu w kosmos Virgin Galactic przygotowuje się od 14 lat. Statek SpaceShip Two ma docelowo osiągnąć wysokość 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi i umożliwić pasażerom kilkuminutowe doświadczenie stanu nieważkości.

W lipcu statek przeszedł pozytywnie testy na niższych wysokościach. Jeśli przed świętami faktycznie osiągnie zakądaną wysokość, Virgin Galactic wyjdzie na prowadzenie w wyścigu o pierwszy komercyjny lot kosmiczny i wyprzedzi dwie inne firmy, prowadzone przez znanych miliarderów: SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa.

Jak mówi właściciel Virgin Galactic, w rywalizacji pomiędzy trzema miliarderami nie chodzi o pierwszeństwo, ale o zapewnienie pasżerom bezpieczeństwa.

- Bezpieczeństwo to absolutnie najważniejsza kwestia, jeśli planujesz wysyłać ludzi w kosmos - podkreśla Branson. - Ani ja, ani Jeff, ani Elon nie ścigamy się, aby być tym pierwszym.

Choć jednocześnie, w rozmowie z CNN podkreślił, że jego firma osiągnie swój cel jako pierwsza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Małgorzata Ko...
4 lata temu
Kosmos ma swoje wizje wszechświata subtelnego, sympatycznego i radosnego. Zanim zaakceptuje marzenia planetarne testuje na swój logiczny sposób duchowość zarządu planety i tych, którzy nie mają pojęcia, że coś takowego istnieje jak zarząd planety. Zarząd chce dla siebie wielkiej odkrywczości a ludzie chcą tylko wiedzieć jaki jest sens istnienia.
Agness
4 lata temu
Ludzie to niech kosmos zostawiom w spokoju jeśli istnieje tam ine życie bo nic tylko na innej planecie narobiom syfu jak i na ziemi Wiadomo co by było Zara było by owa planeta przyjęła chrześcijaństwo podadki wojny itp. Zostawmy ich w spokoju ziemianinie ino by otkryli inom planetę zaraz by zrobili to samo co na ziemi
Szerokiej dro...
4 lata temu
Niech leco!
XYZ
4 lata temu
A co z ociepleniem klimatu i ekologią... a rozumiem miliarder może bo ma kasę...
Matthew
4 lata temu
Wyślemy ludzi, czy wrócą żywi, nie nasz problem. Ważne z będziemy pierwsi...