Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Volkswagen przyznał się do winy. Zapłaci za to w USA 2,8 mld dolarów kary

Volkswagen przyznał się do winy. Zapłaci za to w USA 2,8 mld dolarów kary

Fot. VW

Koncern Volkswagen zapłaci 2 miliardy 800 milionów dolarów kary za fałszowanie wyników testów emisji spalin w Stanach Zjednoczonych. Sędzia z Detroit zaakceptował formalne przyznanie się do winy przez niemiecki koncern motoryzacyjny.

Volkswagen przyznał się do konspiracji i do utrudniania działań wymiaru sprawiedliwości w sprawie skandalu z emisją spalin. Po negocjacjach z prokuraturą niemiecki koncern zgodził się na wysoką karę finansową. Ogłaszając decyzję akceptującą porozumienie sędzia Sean Cox oświadczył, że 2,8 miliarda dolarów, jakie ma zapłacić Volkswagen, jest surową, ale właściwą karą. Sędzia wyraził zdumienie, że niemiecka firma popełniła takie oszustwo.

W latach 2009-2015 Volkswagen sprzedał na amerykańskim rynku 600 tysięcy diesli, które przeszły testy emisji spalin dzięki specjalnemu oprogramowaniu fałszującemu wyniki pomiarów. W rzeczywistości ilość spalin emitowanych przez te auta nawet 40-krotnie przekraczała dopuszczalne normy.

Poza karą finansową związaną z zarzutami kryminalnymi Volkswagen musi zapłacić 1,5 miliarda dolarów w procesie cywilnym wytoczonym przez rząd Stanów Zjednoczonych. Kolejne 11 miliardów niemiecki koncern musi wydać na modyfikacje techniczne kwestionowanych samochodów oraz rekompensaty dla ich właścicieli sięgające nawet 10 tysięcy dolarów za auto.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Typ spode łba
2017-04-23 22:47
W USA Niemcy są zmuszeni płacić ale w Europie właściciele UE są nie do ruszenia.
PanPolak
2017-04-23 16:03
Oczywiście koszty kary koncern przerzuci na EuroBuraków.
Olsenator
2017-04-23 15:35
Niby dlaczego sędzia jest zdumiony? Oszukiwanie ludzi w celu uzyskania korzyści majątkowych to normalka i robią to wszyscy na całym świecie bo wymiar sprawiedliwości sam jest skorumpowany.
Pokaż wszystkie komentarze (24)