Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Ugoda VW z resortem sprawiedliwości USA. Koncern zapłaci 4,3 mld dol.

10
Podziel się:

Resort sprawiedliwości USA potwierdził w środę zawarcie z Volkswagenem ugody, w ramach której niemiecki koncern zapłaci 4,3 mld dolarów tytułem sankcji karnych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w samochodach z silnikami Diesla.

Ugoda VW z resortem sprawiedliwości USA. Koncern zapłaci 4,3 mld dol.
(EPA/CARSTEN KOALL)

Volkswagen przyznał się do złamania amerykańskiego prawa. Sześciu menedżerów koncernu postawiono w USA w stan oskarżenia, zarzucając im niszczenie dowodów i oszukiwanie Agencji Ochrony Środowiska. Kara finansowa jest najwyższa, jaką rząd USA kiedykolwiek nałożył na firmę motoryzacyjną.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Koncern stoi obecnie w obliczu procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

Na koszty likwidacji następstw skandalu Volkswagen zarezerwował już 18 mld euro, ale sam przyznaje, że suma ta może nie wystarczyć.

Zawarta już wcześniej cywilnoprawna ugoda z setkami podmiotów, które złożyły w sądach w USA pozwy przeciwko Volkswagenowi, będzie go kosztować ponad 16 mld dolarów. Właściciele pojazdów z silnikami Diesla otrzymają rekompensaty w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu. Ugoda zobowiązała ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ggg
7 lat temu
WSZYSTKIE EUROPEJSKIE, A SZCZEGÓLNIE NIEMIECKIE ORAZ JAPOŃSKIE FIRMY I BANKI POWINNY ZBOJKOTOWAĆ USA. OPUŚCIC ICH RYNEK I WYKOPAĆ AMERYKAŃSKIE KORPORACJE Z EUROPY I RESZTY ŚWIATA !! DOBRE UKŁADY Z ROSJĄ I CHINAMI, A AMERYKAŃCE BUŹKA ZBLEDNIE. CAŁY ŚWIAT MUSI SIĘ IM PRZECIWSTAWIĆ BO TO USA STANOWI NAJWIEKSZE ZŁO. .,.,,.,.,
mario
7 lat temu
i baaardzo dobrze.Przeciez to Niemcvy podkrecaja srube o czystosc srodowiska,za ktorym sami na nadarzaja. I robia sztuczki by ominac przepisy ktore sami wymyslaja
Stang
7 lat temu
Polskiego rządu co do złodziejstwa banków zaangażowanych w kredyty frankowe (i nie tylko) nie można traktować poważnie. To są słabeusze, no normalnie neokolonializm.
dadasdads
7 lat temu
W europie mamy podludzi którym nie trzeba rekompensować oszustw, w Polsce to stan normalny i nikomu to nie robi różnicy.
kjhl356
7 lat temu
USA pokazały że w każdej chwili mogą ekonomicznie uderzyć w czołowe niemieckie firmy. To jest coś w rodzaju sankcji. Poza tym wojska amerykańskie de facto okupują Niemcy po zwycięstwie w II wojnie światowej. Kilkadziesiąt baz USA w Niemczech dysponujących wszystkimi rodzajami broni w tym kilkadziesiąt szt. broni nuklearnej - to nie są żarty. Niemcy nie mogą odpowiedzieć na ciosy zadawane przez "sojusznika" zza oceanu.