Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Afganistanie zaczyna się akcja "Powrót do domu"

0
Podziel się:

Polscy żołnierze wracają po latach ciężkiej służby w Afganistanie, która była także misją na rzecz obrony naszej ojczyzny - podkreślił premier Donald Tusk.

W Afganistanie zaczyna się akcja "Powrót do domu"
(www.isaf.wp.mil.pl)
bELBrWlN

_ Polscy żołnierze wracają po latach ciężkiej służby w Afganistanie, która była także misją na rzecz obrony naszej ojczyzny _ - podkreślił premier Donald Tusk.

Premier, który odwiedził żołnierzy z jednostki wojskowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku k. Tomaszowa Mazowieckiego, przypomniał, że rozpoczynająca się jesienią 14. zmiana polskiego kontyngentu będzie liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników wojska. _ Kilka dni temu podjęliśmy decyzję, która tak naprawdę rozpoczyna akcję +powrót do domu+. Polscy żołnierze wracają po latach bardzo ciężkiej służby, wspominając ofiary poległych i rannych, z pełną świadomością, że misja afgańska była także misją na rzecz obrony naszej ojczyzny, chociaż tysiące kilometrów stąd _ - powiedział Tusk.

Według niego, wszędzie, gdzie polski żołnierz działa _ tam wzrasta bezpieczeństwo naszej ojczyzny _. Jak dodał, obecność polskiego żołnierza _ bardzo daleko od własnych granic, jest tak czy inaczej służbą na rzecz obrony naszych granic _. _ Wasza odwaga, wasza obecność w Afganistanie nie były daremne _ - zwrócił się do żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

bELBrWlP

Jego zdaniem dzięki żołnierzom reputacja polskiej armii jest znakomita. _ To nie tylko zwiększenie możliwości współpracy z naszymi sojusznikami, umiejętność koordynacji, działania. To nie tylko coraz większe umiejętności techniczne, to przede wszystkim świadomość, że polskie wojsko jest zdolne do podjęcia nawet najtrudniejszych działań _ - powiedział premier. Tusk ocenił, że misja afgańska przyczyniła się do budowania sojuszu w ramach NATO oraz szkolenie polskiej armii w najtrudniejszych warunkach. Według niego akcja _ powrót do domu _ to także sprawdzian logistyczny. Premier zaznaczył także, że rząd szukając oszczędności w 2013 r., postanowił w żadnym wypadku nie naruszać środków, które trafiają do żołnierzy i na modernizację.

_ Oszczędności nie mogą naruszyć zdolności bojowej i możliwości technicznych polskiego wojska _ - powiedział.Tusk zapowiedział także, że część z 70 nowoczesnych śmigłowców, które będą zakupione w ramach strategii odstraszania - _ Polskie Kły _, trafi do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. _ +Polskie Kły+ to ma być skuteczna metoda odstraszania każdego, kto by chciał kiedyś w przyszłości naszą ojczyznę zaatakować _ - dodał.

Jak mówił, wszystkim zależy, aby polski żołnierz był najlepiej wyszkolonym i wyposażonym w możliwie najlepszy sprzęt. Zdaniem Tuska, dziś nikt nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo Polski jest w rękach polskich, a nie żołnierzy innych krajów. Zwrócił uwagę, że inni chętnie nam pomogą, ale pod warunkiem, że będziemy zdolni do obrony własnych granic. _ Najlepszych sojuszników ma silny. Słaby i niezdolny do obrony własnych granic ma sojuszników na papierze _. - powiedział. Podczas swojego pobytu u _ kawalerzystów _, szef rządu zwiedział jednostkę, obejrzał sprzęt i wyposażenie żołnierzy oraz pokaz walki. Zjadł też z żołnierzami posiłek.

Premierowi towarzyszył szef MON Tomasz Siemoniak. 25 BKW im. księcia Józefa Poniatowskiego stacjonuje w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Glinniku i Leźnicy Wielkiej. Brygada jest związkiem taktycznym przeznaczonym do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych. Zdolna jest do współpracy bojowej ze wszystkimi rodzajami wojsk. Jej żołnierze stanowią obecnie trzon XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Dowódca brygady gen. brygady Marek Sokołowski jest dowódcą kontyngentu. Żołnierze 25 BKP byli na wszystkich zmianach misji irackiej i afgańskiej. W strukturze brygady jest jedyna w siłach zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej.

bELBrWlV
Czytaj więcej w Money.pl
Ilu Polaków chwali rządy Donalda Tuska? Jak zauważyło CBOS, notowania premiera są najsłabsze z dotychczasowych.
"Koniec łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody" Prezydent zapowiedział, że nasz kraj odchodzi w końcu od _ polityki ekspedycyjnej. _
Jakie cięcia czekają wojskowy budżet Prezydent zaznaczył, że ważne, by w kolejnych latach nie odstępować od zasady przeznaczania 1,95 procent PKB na obronę
bELBrWmq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)