Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W banki w Europie wpompowano 420 mld euro

0
Podziel się:

Pomoc dla banków w krajach UE udzielana jest od 2008 roku. Te w złej kondycji mają przedstawić plany naprawcze.

W banki w Europie wpompowano 420 mld euro
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bFeTfBlx

Rekapitalizacja banków w UE trwa od 2008 r. Do tej pory wpompowano w nie 420 mld euro zarówno z pomocy państwa, jak i ze środków rynkowych - poinformowała Komisja Europejska. Do 15 października banki, które mają za mało kapitałów, muszą przedstawić plany naprawcze.

_ - Dotychczasowa kwota dokapitalizowania europejskich banków wynosi ponad 420 mld euro pochodzących z pomocy państwa lub inwestycji rynkowych, podczas gdy w USA jest to 580 mld _ - powiedział w piątek podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Olivier Bailly. _ - Europejskie banki są więc zdrowsze o 420 miliardów niż trzy lata temu _ - dodał.

Niepokój o kondycję europejskich banków wzbudziła czwartkowa wypowiedź komisarza UE ds. wewnętrznych Michela Barniera dla francuskiego dziennika _ Le Figaro _, w którym stwierdził, że chociaż minęły czasy ratowania banków pieniędzmi podatników, to _ nie można wykluczyć, że niektóre banki będą potrzebować pomocy państwa _. Niedawno KE przedłużyła okres dopuszczalnej pomocy państwa dla banków w związku z niestabilną sytuacją na rynkach.

bFeTfBlz

Dziś Bailly uspokajał, że nie chodzi o pomoc dla nowych banków, ale dla tych, które zostały zidentyfikowane w ramach zakończonych w lipcu stress-testów (czyli testów badających kondycję kapitałową) 90 banków w UE.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONDYCJI BANKÓW

**

bFeTfBlF

**

- _ Te osiem - dziewięć banków, których wskaźnik płynności wynosi poniżej 5 proc., musi zostać dokapitalizowane do końca roku. Ponadto 16 banków, których wskaźnik oscyluje na poziomie 5 do 6 proc. powinno do kwietnia 2012 roku przedstawić Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego(EBA) swoje plany działania _ - podkreślił. Powiedział _ osiem - dziewięć _, gdyż tuż przed testami z badania wycofał się jeden bank niemiecki, też podejrzewany o zbyt niski kapitał.

Przypomniał, że ministrowie finansów w lipcu zobowiązali się do uruchamiania tzw. backstops, czyli mechanizmów szybkiego dokapitalizowywania banków ze środków prywatnych, a w razie gdyby takie nie wystarczyły - ze środków publicznych. Natomiast na szczycie 21 lipca przywódcy strefy euro rozszerzyli uprawnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, tak, by także instrument o wartości 440 mld euro mógł w przyszłości dokapitalizować banki europejskie. By ta zmiana weszła w życie, musi być ratyfikowana przez 17 parlamentów wszystkich państw strefy euro. KE liczy, że stanie się to w październiku.

bFeTfBlG

Tymczasem inwestorzy w ostatnich miesiącach wyprzedają akcje europejskich banków obawiając się o to, czy instytucje finansowe przetrwają ewentualne bankructwo Grecji oraz spowolnienie gospodarcze w całej UE.

Pytany o to Bailly podkreślił, że przy okazji stress-testów KE i EBA zidentyfikowały banki narażone na kryzys finansów publicznych krajów strefy euro i ewentualne straty związane z refinansowaniem długu Grecji. _ - Nie sądzę, żeby w takim scenariuszu rekapitalizacja była konieczna dla banków, które wzięłyby udział w stratach, gdyby takie miały miejsce _ - powiedział rzecznik. Przyznał jednocześnie, że niepewności gospodarcze wpływają na kondycję banków.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że europejskie banki już straciły około 200 mld euro z powodu kryzysu finansów publicznych i stoją wobec ryzyka straty 300 mld euro.

Czytaj więcej o kondycji banków w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ryzyko;kredytowe;europejskich;bankow;wynosi;300;mld;euro,192,0,917952.html) Ryzyko kredytowe banków to 300 mld euro MFW zaapelował o dofinansowanie banków, co powinno uspokoić rynki finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t85430.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/trzy;brytyjskie;banki;na;czarnej;liscie,155,0,902811.html) Trzy brytyjskie banki na czarnej liście Rządowa agencja USA przygotowuje pozew przeciwko 17 bankom w związku z obrotem obligacjami wspartymi na długu hipotecznym wysokiego ryzyka (tzw. subprime).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t86303.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;beda;musialy;lepiej;zabezpieczyc;sie;przed;ryzykiem,95,0,877919.html) Banki będą musiały lepiej się zabezpieczać Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają wzmocnić około 8 tysięcy banków w UE tak, by w razie kolejnego kryzysu nie potrzebowały pieniędzy unijnych podatników.
bFeTfBma
banki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)