Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belgia
06.03.2013 13:01

W Belgii rekordowa liczba nowych emerytów

Nadwerężony system trzeszczy w szwach, pogarszając złą sytuację w kasie państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Absolut_photos/Dreamstime)

W 2012 roku w Belgii na emeryturę odeszła rekordowa liczba osób - ponad 120 tys. Nadwerężony system trzeszczy w szwach, pogarszając złą sytuację w kasie państwa. Dodatkowo do dymisji podał się oskarżany o konflikt interesów minister finansów.

Bezpośrednia przyczyna rezygnacji wicepremiera, szefa resortu finansów Stevena Vanackere nie jest związana z nadmiernym deficytem i zadłużeniem, z którym boryka się Belgia, lecz wynikała z kontrowersji wokół transakcji między państwowym bankiem Belfius a Ruchem Chrześcijańskich Demokratów, do którego należy były już minister.

Belgia, która jest objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu, przygotowuje się do podjęcia nowych środków oszczędnościowych w celu zmniejszenia dziury budżetowej. Wyjaśniając we wtorek swoją rezygnację, Vanackere mówił, że ataki na niego uniemożliwiają mu podejmowanie odpowiednich w tym celu działań.

W najbliższych tygodniach belgijski rząd musi znaleźć 2-3 mld euro dodatkowych oszczędności, by kontynuować konsolidację finansów.

Nowy minister finansów, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie w Leuven Koen Geens nie będzie miał łatwego zadania. Starzejące się społeczeństwo w coraz większym stopniu obciąża system emerytalny. Belgijskie media donosiły w tym tygodniu, że w 2012 roku na emeryturę odeszła rekordowa liczba ponad 120 tys. osób. To wzrost o 7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, który również był rekordowy pod tym względem.

W przyszłości sytuacja nie ulegnie poprawie, ponieważ starzenie się społeczeństwa ma trwać do 2030 roku. Obecnie w wiek emerytalny zaczyna wchodzić pokolenie wyżu demograficznego z okresu po II wojnie światowej.

Rządzący Belgią podkreślają, że ludzie powinni dłużej pozostawać na rynku pracy, aby budżet państwa dał się być utrzymać w ryzach. Z informacji podanych przez ministra ds. emerytur Alexandra De Croo wydatki emerytalne wzrosną z 9,9 proc. PKB obecnie do 14,5 proc. PKB w 2060 r., głównie ze względu na wydłużenie się długości życia i niski przyrost naturalny.

W tej chwili średnia wieku osób przechodzących na emeryturę w Belgii wynosi 59 lat, czyli o wiele mniej niż średnia europejska. Poza podniesieniem tego wskaźnika rząd w Brukseli chce nakłaniać społeczeństwo do oszczędzania w prywatnych funduszach emerytalnych. Zmiany w prawie, które mają to ułatwić, są już przygotowywane.

Według danych Eurostatu Belgia jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów UE. W 2011 r. jej dług publiczny względem PKB wynosił 98 proc. Gorsze wyniki miały jedynie Grecja, Włochy, Irlandia i Portugalia.

Czytaj więcej w Money.pl
Belgowie też narzekają na oszczędności Według związków, które spodziewały się 10-15 tys. uczestników manifestacji, na ulice Brukseli wyszło 40 tys. ludzi.
Seryjny pedofil-morderca wyjdzie na wolność? Marc Dutroux został skazany na dożywocie za zamordowanie dwóch dziewczynek, za torturowanie i zagłodzenie kolejnych dwóch oraz porwania i wielokrotne gwałty.
W wypadku Cessny zginęła trójka dzieci Agencja Belga twierdzi, że samolot miał problemy przy starcie, próbował zawrócić na Charleroi i wylądować.
Tagi: belgia, emerytury, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz