Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W grudniu gospodarka przyspieszyła

0
Podziel się

Wskaźnik koniunktury znów idzie w górę - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W grudniu gospodarka przyspieszyła
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)
bEhtkUdh

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w grudniu wzrósł o po raz piąty z rzędu, zaś od marca wykazuje silną tendencję do wzrostu.

Lokalne dno wskaźnik zarejestrował w lutym, a sygnały świadczące o ożywieniu gospodarczym umacniają się., wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

_ - Podobnych pozytywnych informacji dostarczają tego typu wskaźniki dla większości głównych gospodarek świata. Wskaźnik wyprzedzający The Conference Board dla gospodarki amerykańskiej od kwietnia br jest w trendzie wzrostowym, podobnie wskaźniki wyprzedzające OECD dla strefy euro, głównych gospodarek Azji i kontynentu amerykańskiego. Wszystkie, za wyjątkiem Brazylii są na poziomie wyższym niż przed rokiem. Postępujące na świecie ożywienie będzie odbudowywać zaufanie na rynkach i sprzyjać wzrostowi gospodarczemu Polski _ - głosi raport.

bEhtkUdj

BIEC zwraca uwagę, że spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu siedem przyczyniło się do jego wzrostu a jeden nieznacznie pogorszył się.

_ - W największym stopniu do wzrostu wskaźnika przyczyniła się poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw. To już drugi miesiąc gdy wydajność pracy jest co raz wyższa, przy stosunkowo niewielkiej redukcji zatrudnienia. Biorąc pod uwagę wpływ czynników sezonowych zatrudnienie nawet nieznacznie wzrosło. Jeśli produkcja będzie odbudowywać się w najbliższej przyszłości w tempie zbliżonym do tego z końca bieżącego roku, istnieje szansa, że bezrobocie nie wzrośnie znacznie w 2010 roku _ - napisali analitycy.

Według BIEC, w ostatnich miesiącach tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych uległo ograniczeniu. Dotyczy to zarówno zamówień przeznaczonych na rynek wewnętrzny, jak i zamówień eksportowych.

_ - Podkreślić jednak warto, że od kwietnia do sierpnia br. wzrost nowych zamówień był bardzo dynamiczny. Jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw przybywa zapasów wyrobów gotowych. Można przypuszczać, iż przedsiębiorstwa odbudowują zapasy, które zostały zredukowane do niezbędnego minimum w okresie największego spowolnienia gospodarki _ - podkreślono w raporcie.

bEhtkUdp

Eksperci BIEC zauważają, że zdecydowanie poprawiają się oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki formułowane przez menedżerów przedsiębiorstw. Nieco gorzej oceniają oni stan finansów zarządzanych firm. Pogorszenie się tych ocen jest na razie jednorazowe i niewielkie i być może wynika ze spadku cen producentów PPI, który miał miejsce od lipca do września br.

_ - Niższe ceny producentów z jednej strony umniejszały koszty produkcji, z drugiej jednak redukowały również zysk. W listopadzie ceny producentów po uwzględnieniu wpływu czynnika sezonowego ustabilizowały się, a to powinno wpłynąć na lepsze wyniki finansowe firm _ - podsumował BIEC.

Walka z kryzysem w raportach Money.pl
*Rząd ma 22 mld zł na walkę z kryzysem. W pakiecie * Pakiet zakłada 20 mld zł gwarancji dla firm i samorządów. 1,46 mld zł pójdzie na wspieranie zatrudnienia, a około 400 mln zł na dopłaty do kredytów hipotecznych.
*Budżet można ratować nie podnosząc podatków * Podniesienie podatków to nie jedyny, ale najprostszy sposób na łatanie dziury budżetowej. Money.pl sprawdził co jeszcze może zrobić rząd żeby utrzymać deficyt pod kontrolą.
*Sprawdź, czy i jak twoja firma może skorzystać z rządowej pomocy * Ustawa antykryzysowa nie jest przełomem, ale niektórym pomoże w przetrwaniu kryzysu. Parasol ochronny roztoczy również nad pracownikami.
*Polski rząd dał gwarancje na ponad 28 mld zł * Z budżetu zniknęłaby co dziesiąta złotówka, gdyby niewypłacalne stały się wszystkie instytucje, którym rząd udzielił poręczeń lub gwarancji.
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółkach. Każdy inny sposób łatania budżetowej dziury - zwiększenie zadłużenia lub podnoszenie podatków - przyniesie więcej złego niż dobrego.
bEhtkUdK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)