Notowania

W maju szefowie MSW Polski i Niemiec podpiszą umowę o współpracy służb

Nowa umowa regulować będzie współpracę służb w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.kprm.gov.pl)

W maju w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec, podczas którego Bartłomiej Sienkiewicz i Thomas de Maiziere podpiszą międzyrządową umowę o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne umowy zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (przed 2004 r.) i Strefy Schengen (przed 2007 r.).

Nowa umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec regulować będzie współpracę służb w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.

Jak powiedział PAP rzecznik MSW Paweł Majcher, za zawarciem umowy przemawia potrzeba uporządkowania kwestii związanych ze współpracą służb. Chodzi także o to, aby regulacje znalazły się w jednym akcie prawnym. Dodał, że postanowienia umowy umożliwią wzmocnienie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej i innych rodzajów przestępczości.

Umowa ustanawia ramy prawne współpracy między służbami Polski i Niemiec poprzez wymianę informacji dotyczących m.in. popełnionych przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych. Podejmowane działania operacyjne będą mieć na celu zredukowanie liczby poważnych przestępstw.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki polsko-niemieckie, służby, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz