Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niemieckim handlu spada znaczenie USA

0
Podziel się

Warunkiem pogłębienia współpracy z Berlinem będzie jednak postępująca liberalizacja handlu w tych krajach - wynika z raportu Ośrodka Studiów Wschodnich.

W niemieckim handlu spada znaczenie USA
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)
bEsaCLvp

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło znaczenie krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Chiny i Indie) w wymianie handlowej Niemiec. Warunkiem pogłębienia współpracy z Berlinem będzie jednak postępująca liberalizacja handlu w tych krajach - wynika z raportu Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak wskazuje autor raportu Konrad Popławski, w latach 2000-2011 udział handlu z państwami BRIC wzrósł w całej wymianie zagranicznej Niemiec z 5,5 proc. do 13,3 proc.. W tym samym czasie w handlu z USA dominowały przeciwne tendencje - spadek z 9,6 proc. do 6,2 proc.

Co więcej, niemiecki eksport do krajów BRIC rósł w ostatniej dekadzie znacznie szybciej, niż wynosiło średnie tempo wzrostu sprzedaży UE na tych rynkach. W 2011 roku stanowił 27,6 proc. eksportu całej Wspólnoty, przy czym wielkość niemieckiej gospodarki stanowi 20,5 proc. PKB wszystkich państw członkowskich.

bEsaCLvr

Z analizy wynika, że Niemcom udało się w latach 1999-2011 zwiększyć odsetek w sprzedaży zagranicznej UE na rynku chińskim z 35,6 proc. do 47,5 proc., a na rynku indyjskim z 17,9 proc. do 26,9 proc. Udział niemieckiego eksportu do Rosji na tle całej UE zwiększył się nieznacznie z 30,2 proc. do 31,8 proc.

Popławski wskazuje, że eksport do krajów BRIC pozwolił Niemcom zrekompensować niższy zbyt w krajach UE, w które kryzys uderzył silniej niż w gospodarki wschodzące.

_ Kryzys strefy euro zwiększył rolę Niemiec w Unii Europejskiej, a także wzmocnił ich wizerunek na świecie jako lidera UE. () Nieprzypadkowo konsultacje międzyrządowe z Chinami i Indiami zostały zapoczątkowane właśnie w kryzysie. W tym kontekście należy również widzieć coraz częstsze wizyty niemieckich polityków szczególnie w Chinach _ - czytamy w raporcie.

Taki wizerunek Niemiec jako lidera UE, ale jednocześnie mediatora interesów krajów BRIC w Unii może tworzyć korzystniejsze warunki współpracy gospodarczej dla niemieckich firm, które mogą liczyć na mniejsze przeszkody polityczne na tych rynkach.

bEsaCLvx

Autor wskazuje, że wraz z rosnącym zaangażowaniem niemieckich firm na rynkach BRIC oczekują one pomocy rządu w ugruntowaniu relacji, a także we wprowadzeniu norm prawnych, które ułatwią im prowadzenie biznesu i ograniczą skalę ryzyka politycznego.

Są nimi gwarancje eksportowe i inwestycyjne pomagają niemieckim przedsiębiorstwom w ekspansji na rynki gospodarek wschodzących, a także zabezpieczające te firmy przed skutkami kryzysu oraz przed ingerencją polityczną. Z kolei pomoc rozwojowa pozwala budować korzystny wizerunek niemieckiej gospodarki oraz realizować interesy przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży zielonych technologii i energetyki czy sektora ochrony zdrowia.

Największą rolę w eksporcie RFN na rynki krajów BRIC odgrywają tradycyjne gałęzie eksportu, tj. branża maszynowa, motoryzacyjna, elektryczna i chemiczna. Na każdy z tych przemysłów z wyjątkiem chemicznego przypada większa wartość wyeksportowanych dóbr niż na wszystkie pozostałe niemieckie branże spoza _ wielkiej czwórki _.

Ekspert OSW wskazuje jednak, że państwa BRIC stają się nie tylko ważnymi partnerami, ale także konkurentami Niemiec. Część z nich, w tym zwłaszcza Chiny, jest istotnym rywalem w walce o dostęp do surowców mineralnych i ziem rzadkich.

bEsaCLvy

_ W Niemczech można się spotkać z badaniami, które dowodzą, że wszystkie kraje BRIC poprzez instrumenty subsydiów eksportowych oraz ceł importowych na surowce, doprowadzają do zakłóceń na światowym rynku surowców, co ma miejsce choćby w przypadku rynku miedzi _ - czytamy w raporcie.

Dlatego - zdaniem eksperta - warunkiem pogłębiania współpracy z krajami BRIC ze strony Niemiec jest postępująca liberalizacja w handlu. _ ()Niemcy potrafią być również krytyczni w odniesieniu do tych państw, gdy naruszają one zasady wolnego handlu lub godzą bezpośrednio w niemieckie interesy gospodarcze. Przykładem może być wsparcie RFN dla pozwów w Światowej Organizacji Handlu przeciwko Chinom za wprowadzanie ograniczeń w eksporcie niezbędnych dla niemieckiej gospodarki surowców ziem rzadkich _ - wskazuje.

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia jest niezależną, publiczną instytucją analityczną zajmującą się monitoringiem wydarzeń i analizą procesów społeczno-politycznych, oraz gospodarczych w Rosji, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi, państwach bałtyckich, grupy wyszehradzkiej i bałkańskich, oraz Turcji.

Czytaj więcej w Money.pl
USA, Niemcy, Portugalia. Kiedy koniec kryzysu? Stany Zjednoczone wychodzą z kryzysu, ale nie wszyscy Amerykanie to odczuwają. W Portugalii wskaźniki ekonomiczne nie napawają optymizmem. A jak jest w Niemczech?
Gospodarka coraz silniejsza Według szacunków zaprezentowanych przez GUS, PKB w III kwartale 2013 r. okazał się o 1,9 proc. wyższy niż w okresie analogicznym ubiegłego roku. Czy zbliża się koniec gospodarczych problemów? Dane zaprezentowane w obrębie PKB przez GUS są naprawdę obiecujące. Eksperci i politycy prześcigają się w komentowaniu wzrostu PKB, my prezentujemy poniżej komentarz w tej sprawie ...
_ Zarzuty pod adresem Ameryki są poważne _ Kanclerz Merkel i politycy przyszłej koalicji nie szczędzili krytyki pod adresem Waszyngtonu.
bEsaCLvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)