Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.09.2005 14:43

W obiektywach kamer politycy PO i PiS rozmawiają o utworzeniu rządu

Przywódcy Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości prowadzą w Sejmie rozmowy koalicyjne o sformowaniu nowego rządu. Nie uczestniczą w nich kandydaci obu partii na prezydenta Donald Tusk i Lech Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Platformę Obywatelską reprezentuje sekretarz generalny Grzegorz Schetyna, a także Hanna Gronkiewicz Waltz, Bronisław Komorowski i Jan Rokita. W delegacji Prawa i Sprawiedliwości jest prezes partii Jarosław Kaczyński, kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz, Ludwik Dorn i Kazimierz Michał Ujazdowski.

Kazimierz Marcinkiewicz będzie premierem niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich. Deklarację taką złożył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rozpoczynając rozmowy z przywódcami Platformy Obywatelskiej.

Marcinkiewicz zaproponował, aby Platforma Obywatelska przedstawiła kandydata na wicepremiera. Zaproponował równocześnie powołanie komisji, które przygotowałyby program rządu. Dzięki temu program mógłby, jego zdaniem, powstać w ciągu dwóch tygodni.

Jan Rokita powiedział w imieniu Platformy Obywatelskiej, że wysunięcie kandydatury Marcinkiewicza na premiera podważa wiarygodność PiS-u. Jarosław Kaczyński deklarował bowiem przed wyborami, że to on będzie szefem rządu. Rokita zarzucił też PiS-owi, że wbrew zapowiedziom odrzucił propozycję spotkania z udziałem Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński powiedział, że najważniejszymi problemami kraju są słaby wzrost gospodarczy, duże bezrobocie, kryzys w służbie zdrowia i brak bezpieczeństwa obywateli. Aby rozwiązać te problemy, trzeba, zdaniem Kaczyńskiego, oczyścić państwo ze patologicznych powiązań i gruntownie je zreformować. Prezes PiS opowiedział się za zabezpieczeniem elementarnych interesów państwa i ograniczeniem przywilejów przedstawicieli władzy.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz