Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie głosowanie nad paktem fiskalnym

0
Podziel się:

- Dziś wiemy, że strefa euro wyszła z kryzysu i w przyszłości będzie to miejsce stabilności finansowej i gospodarczej - mówi poseł Kwiatkowski.

W Sejmie głosowanie nad paktem fiskalnym
(Maj/Reporter)

Posłowie przegłosowali dziś projekt ustawy zezwalający na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego oraz nad wnioskiem o odrzucenie informacji premiera na temat szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020.

aktualizacja 10.05

Donald Tusk wzywa Sejm do pozytywnej debaty o wprowadzeniu euro w Polsce. Zapewnił, że pakt fiskalny ma być kolejnym krokiem na rzecz bezpiecznej Europy. Ocenił, że Polska wygrała batalię o finanse na lata 2014-20. Posłowie koalicji chwalili budżetowe negocjacje rządu. Opowiedzieli się za przyjęciem paktu fiskalnego oraz dążeniem Polski, aby znaleźć się w strefie euro. Rządowe plany w tej sprawie wsparli też posłowie opozycyjnych klubów Ruchu Palikota oraz SLD.

Z kolei PiS i SP krytykowały budżet, sprzeciwiły się też przyjęciu euro i paktu. PiS zapowiedział zaskarżenie paktu do Trybunału Konstytucyjnego. Oba kluby chcą też odrzucenia informacji na temat negocjacji ws. budżetu UE.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Odnosząc się do wczorajszej debaty sejmowej na temat unijnego paktu fiskalnego, poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski zauważył, że padło tam wiele mało mądrych słów. Zdaniem Kwiatkowskiego, w najbliższych latach powstaną dwie Unie Europejskie - ta z euro i tak bez euro. Chcielibyśmy być w tej pierwszej - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski. Dlatego rząd jest za przyjęciem paktu fiskalnego i euro.

- _ Według wszystkich analityków i ekspertów przyjęcie wspólnej waluty dla państwa, które to robi oznacza do dwóch procent dodatkowego wzrostu gospodarczego. W kolejnych latach do półtora procent. Gdybyśmy byli w strefie dwa lata temu z budżetu państwa polskiego musielibyśmy wspomagać rozlatująca się gospodarkę Grecji. Dziś jednak wiemy, że strefa euro wyszła z kryzysu i w przyszłości będzie to miejsce stabilności finansowej i gospodarczej _ - mówił poseł Kwiatkowski.

Sejm zajmie się także prezydenckim projektem zmian w ustawie o modernizacji technicznej oraz finansowaniu armii. Celem noweli jest zapewnienie finansowania programu modernizacji obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Zgodnie z propozycją, w latach 2014-23 z budżetu państwa corocznie na ten cel mają być przeznaczane kwoty wynikające ze wzrostu PKB. Zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, na obronność przeznacza się co najmniej 1,95 proc. PKB.

W Sejmie zaplanowano także pierwsze czytanie projektu PO w sprawie tzw. mowy nienawiści. PO chce zapisać w Kodeksie karnym, że _ kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _.

Sejm zajmie się także wnioskiem o uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu (PO), w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi Platformy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeśli zrezygnujemy, pozbawimy się głosu... Nie zobowiązania, a korzyści. W ten sposób do poparcia paktu fiskalnego przekonywał posłów minister finansów.
Ta debata będzie gorąca. Dziś w Sejmie... Pakt wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową i przewiduje sankcje za jej złamanie. Polskę będzie obowiązywał wtedy, gdy wejdziemy do unii walutowej, czyli przyjmiemy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)