Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Sudanie północ walczy z południem

0
Podziel się

Na miesiąc przed secesją Sudanu Południowego trwały ciężkie walki przy granicy z Sudanem.

W Sudanie północ walczy z południem
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)
bDyTrSid

Na miesiąc przed secesją Sudanu Płd. od Sudanu trwały walki na obszarach granicznych. W bombardowaniach zginęły 3 osoby. Analitycy obawiają się, że walki mogą doprowadzić do kolejnej wojny domowej i ponownie pogrążyć kraj w chaosie.

Na skutek walk ze stolicy stanu, Kadugli, uciekło ok. 30-40 tys. osób - podało biuro koordynacji pomocy ONZ. Analitycy podkreślają, że w Kordofanie znajdują się najbogatsze złoża ropy naftowej w Sudanie.

W piątek walki dotarły do stanu Unity w Sudanie Płd. Samoloty typu Antonow i MiG dokonały nalotu bombowego na kilka tamtejszych wiosek - powiedział przedstawiciel ONZ Kouider Zerrouck. W atakach zginęły trzy osoby, cywile - podał rzecznik wojska Południa (SPLA), płk. Philip Aguer.

bDyTrSif

21 maja siły Chartumu zajęły sporny region Abyei, zmuszając ok. 80 tys. ludzi do ucieczki. Zdaniem Aguera, Chartum chce zająć sporne tereny przed ogłoszeniem przez Południe niepodległości.

Na mocy ustaleń pokojowych z 2005 roku w styczniu br. odbyło się referendum, w którym Sudan Południowy opowiedział się za secesją od Sudanu. Nastąpi ona 9 lipca br. Nierozstrzygnięte pozostają jednak granice czy kwestie podziału długu oraz wpływów z wydobycia i sprzedaży ropy między Chartum a Dżubę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t140533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sudan;jest;porozumienie;w;sprawie;podzialu,178,0,841906.html) Sudan: Jest porozumienie w sprawie podziału Przedstawiciele Północnego i Południowego Sudanu zgodzili się ustanowić strefę zdemilitaryzowaną wzdłuż granicy między nimi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t131350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamordowano;ministra;poludniowego;sudanu,216,0,768472.html) Zamordowano ministra Południowego Sudanu Minister ds. rozwoju obszarów wiejskich i współpracy Jimmy Lemi Milla został zastrzelony.
bDyTrSiG
KOMENTARZE
(0)