Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wakacje 2014: Nowy rozkład jazdy pociągów

0
Podziel się:

Jest to trzecia z sześciu tegorocznych zmian. Korekty w rozkładach spowodowane są modernizacją torów.

Wakacje 2014: Nowy rozkład jazdy pociągów
(Nikada/iStockphoto)

W wakacyjnej zmianie do siatki połączeń wracają pociągi kursujące do Zakopanego, czy na Półwysep Helski. Utrudnienia będą jednak nadal odczuwać podróżujący między innymi między Łodzią a Warszawą.

Od jutra zacznie obowiązywać kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów. Wakacyjny rozkład będzie obowiązywał do 1 września. Jest to trzecia z sześciu tegorocznych zmian. Korekty w rozkładach spowodowane są modernizacją torów na Centralnej Magistrali Kolejowej, linii Wrocław - Poznań, Kraków - Rzeszów, Warszawa - Trójmiasto czy Warszawa - Skierniewice.

Podróżni wybierający się na wakacje w góry bądź nad morze mogą być zadowoleni, ponieważ składy Intercity pojadą znowu do stolicy Tatr jak i do Helu. Jak informuje przewoźnik, pociągi do Zakopanego zaczną kursować od Bożego Ciała, a do Helu od 28 czerwca. Składy będą na tych trasach kursować do 1 września.

Mniej utrudnień dla pasażerów będzie także w stolicy. W związku z zakończeniem prac na warszawskim moście średnicowym, pociągi PKP Intercity dotychczas kursujące przez dworzec Gdański, wrócą na stacje Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Zachodnia. Od niedzieli powrócą też pociągi kursujące na Lotnisko Chopina. Przez Dworzec Centralny będą znów jeździły składy do lotniska w Modlinie i na Okęcie.

Część składów TLK będzie zatrzymywać się na dodatkowych stacjach: Kraków Płaszów, Nałęczów czy Konin. Przewoźnik zapewni też bezpośrednie połączenie Katowic ze Słupskiem, łącząc pociąg TLK Pogoria (dotychczas w relacji Bielsko Biała - Gdynia) z kursującym do Szczecina TLK Albatros. Na regularną trasę wróci też pociąg EIC Małopolska jeżdżący między Krakowem a Gdynią.

Utrudnienia będą za to czekały na pasażerów jadących do Białegostoku. Jak podał przewoźnik, cztery z dziewięciu połączeń TLK na trasie Warszawa-Białystok-Warszawa zostanie zastąpione komunikacją autobusową. Utrudnienia wynikają z modernizacji linii na odcinku Wołomin-Tłuszcz-Sadowne. Busy mają być skomunikowane z pozostałymi pociągami przewoźnika, nie będą też zatrzymywały się na stacjach pośrednich.

W związku z pracami na trasie między Łodzią a Warszawą, składy kursujące na odcinku Warszawa Zachodnia-Skierniewice będą jeździły okrężną trasą przez Czachówek, Mszczonów z pominięciem stacji Żyrardów. Przykładowo pociąg TLK _ Boryna _ relacji Warszawa Wschodnia-Łódź Kaliska będzie dodatkowo stawał na stacji Warszawa Służewiec.

Zmiany czekają również na pasażerów korzystających z pociągów kursujących na trasie Warszawa Zachodnia-Łódź Kaliska. Składy pojadą okrężną drogą z pominięciem stacji Żyrardów, Skierniewice, Koluszki, Łódź Widzew, Łódź Chojny.

Z istotnymi zmianami w rozkładzie muszą się też liczyć pasażerowie regionalnych przewoźników, w tym m.in. Kolei Śląskich. Przykładowo na Śląsku będą one dotyczyły co dziesiątego połączenia obsługiwanego przez tego przewoźnika. Utrudnienia na pasażerów będą czekały m.in. na trasach Gliwice - Częstochowa, Tychy Lodowisko - Sosnowiec oraz Katowice - Zwardoń.

Przewozy Regionalne poinformowały, że sezonie letnim nie będą kursowały wybrane pociągi, z których korzystają głownie studenci w czasie trwania roku akademickiego. Chodzi o składy _ Oleńka _, _ Rusałka _ czy _ Lednica _. Inaczej kursować będzie także pociąg _ Szyndzielnia _ z Bielska-Białej do Wrocławia.

PR uruchomią za to pociągi sezonowe, które zawiozą pasażerów nad morze czy Mazury. Chodzi m.in. o składy _ Bosman _ z Warszawy (przez Poznań, Szczecin), _ Pirania _ z Częstochowy (przez Sosnowiec, Katowice, Poznań, Szczecin), _ Lazur _ z Łodzi do Trójmiasta d) czy _ Niegocin _ z Poznania do Ełku.

Przewoźnik uruchomi także dodatkowe pociągi do obsługi największych wydarzeń muzycznych i religijnych. Specjalne składy będą obsługiwały okres pielgrzymek do Częstochowy, czy wybierających się na muzyczne festiwale Woodstock i Jarocin.

Więcej informacji można uzyskać na stronach regionalnych przewoźników, www.rozklad-pkp.pl, czy infolinii 19 757.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)