Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wakacyjne ucieczki dzieci. Jedna czwarta z "dobrych domów"

0
Podziel się:

Przyczynami ucieczek są często problemy związane z przemocą rodzinną, konfliktami szkolnymi lub chęcią przeżycia wakacyjnej przygody.

Wakacyjne ucieczki dzieci. Jedna czwarta z "dobrych domów"
(snapphoto/iStockphoto)

Wakacje to czas gwałtownego wzrostu liczby ucieczek dzieci z domów i ośrodków wychowawczych. Aż 25 procent nieletnich uciekinierów to dzieci z tak zwanych dobrych domów.

Grażyna Puchalska z Komendy Stołecznej Policji zwraca uwagę, że najczęściej powodem wakacyjnych ucieczek mogą być konflikty rodzinne lub nieprzyjemna atmosfera w domu. Wielu młodych ludzi podejmuje próbę ucieczki, aby zwrócić na siebie uwagę najbliższego otoczenia. Wakacyjnym uciekinierom sprzyja dodatkowo letnia, ciepła pogoda. W takich warunkach łatwiej spędzić kilka dni poza domem.

Wiele sygnałów o ucieczkach dociera do Fundacji ITAKA zajmującej się poszukiwaniem osób zaginionych. Iwona Wasil psycholog z Fundacji mówi, że przyczyną ucieczek są często problemy dorastającej młodzieży. Mogą być one związane z przemocą rodzinną, konfliktami szkolnymi lub chęcią przeżycia wakacyjnej przygody.

Rodzice często nie wiedzą jak zachować się w takiej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że każdy dłuższy pobyt dziecka poza domem stanowi dla niego poważne zagrożenie. Iwona Wasil z ITAKI radzi jak najszybciej powiadomić policję lub Fundację o zaginięciu dziecka.
Rocznie w Polsce z domu ucieka aż 20 tysięcy dzieci. Fundacja ITAKA oferuje pomoc rodzicom i dzieciom pod specjalnym numerem telefonu 116 000 lub na stronie internetowej zaginieni.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Te dzieci są cztery razy bardziej narażone na przemoc Dzieci cierpiące na jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności - fizycznej czy umysłowej - są niemal czterokrotnie bardziej narażone na przemoc.
Niemcy chcieli zabrać Polakom dzieci. Oto finał Podejmując w tej sprawie decyzję sąd przede wszystkim kierował się dobrem dzieci.
Zagrożenia w sieci. Jak chronić dziecko? Podczas wakacji dzieci spędzają więcej niż zwykle czasu przed komputerem. Co roku w tym okresie jest więcej zgłoszeń o przestępstwach wobec dzieci w internecie - mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która radzi, jak bezpiecznie korzystać z sieci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)