Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walczymy o budżet UE. Pomogą trzy kraje

0
Podziel się:

Litwa, Łotwa, Estonia i Polska są przeciw budżetowi wieloletniemu.

Walczymy o budżet UE. Pomogą trzy kraje
(PAP/Radek Pietruszka)

**Premier Donald Tusk oraz szefowie rządów Litwy, Łotwy i Estonii uważają, że na grudniowym szczycie UE nie powinno być dyskusji o przyszłości nowego wieloletniego budżetu UE.

Komisja Europejska ma przedstawić swą propozycję w sprawie budżetu UE po 2013 r. w lipcu przyszłego roku. Jednak brytyjski premier David Cameron na październikowym szczycie Unii uzyskał obietnicę, że temat budżetu pojawi się już w grudniu.

Rząd Camerona, jak ocenia się w Brukseli, dąży do tego, by we wnioskach ze szczytu 16-17 grudnia znalazły się zapisy o przyszłych redukcjach - a to w jakiś sposób ograniczyłoby pole manewru KE i byłoby bardzo niekorzystne dla krajów takich jak Polska, które zabiegają o jak największy budżet unijny.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t95078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;poczeka;na;budzet;nawet;kilka;miesiecy,82,0,711250.html) Unia poczeka na budżet nawet kilka miesięcy
Pod koniec listopada _ European Voice _, powołując się na źródła rządowe podał, że Wielka Brytania chce obniżyć nowy wieloletni budżet UE po 2013 r. poniżej 1 proc. PKB, co oznacza 250 mld euro mniej niż w obecnym budżecie, a cięcia miałby dotyczyć polityki spójności - której beneficjentem jest m.in. Polska.

O stanowisku na grudniowy szczyt UE Tusk rozmawiał z premierami: Litwy - Andriusem Kubiliusem, Łotwy - Valdisem Dombrovskisem i Estonii - Adrusem Ansipem. Wszyscy zgodzili się co do tego, że unijny budżet powinien utrzymany na obecnym poziomie.

_ - Z wielką satysfakcją muszę stwierdzić, że wszyscy bez wyjątku prezentujemy ten sam pogląd, zgodnie z którym, na najbliższej Radzie Europejskiej nie powinniśmy dyskutować o przyszłości tego wieloletniego budżetu, tylko zgodnie z Traktatem, ale także zgodnie z tym co my odczuwamy jako interes Europy i naszych państw, powinniśmy pozwolić Komisji Europejskiej przedłożyć projekt wieloletnich ram budżetowych zgodnie z zapisami Traktatu _ - powiedział premier Tusk.

_ - Nie jest rozsądne oczekiwanie, że kolejny budżet UE zostanie zwiększony. Zdajemy sobie sprawę, że w większości państw członkowskich UE rządy musiały ciąć wydatki _ - powiedział premier Estonii Andrus Ansip.

Podobne stanowisko zajął szef litewskiego rządu Andrius Kubilius. - _ Chcemy widzieć skuteczną i udaną polską prezydencję w Unii Europejskiej, którą Polska obejmuje w drugiej połowie 2011 r. Będziemy to doświadczenie obserwować z dużą uwagą, gdyż nasza prezydencja nadchodzi w roku 2013 _ - dodał.

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis powiedział, iż przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej Unii powinny być oparte na odpowiedniej procedurze. _ - Co do wielkości kolejnego budżetu to powinniśmy pozostać mniej więcej na obecnym poziomie _ - podkreślił. Mówił też, że należy dążyć do dalszego wyrównywania dopłat bezpośrednich dla rolników w starych i nowych państwach członkowskich.

Rząd premiera Tuska zabiega, aby na grudniowym szczycie przywódcy unijnych państw nie zobowiązywali się we wnioskach końcowych do żadnych zapisów, które mogłyby w jakiś sposób przesądzić o wielkości budżetu UE po 2013 roku.

Pod koniec listopada minister ds europejskich Mikołaj Dowgielewicz mówił, że _ grupa państw chciałaby, by w trakcie grudniowej Rady Europejskiej zapadły pewne ustalenia dotyczące przyszłych wieloletnich ram finansowych _. _ My jesteśmy zdania, że według Traktatu z Lizbony i według zasad, jakie obowiązują w UE, to do KE należy prawo inicjatywy w tym zakresie _ - powiedział wówczas Dowgielewicz. Zapowiedział też wtedy, że Polska będzie w tej sprawie szukać sojuszników m.in. wśród państw Grupy Wyszehradzkiej (obok Polski współtworzą ją Czechy, Słowacja i Węgry), ale także szerzej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t116368.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fiasko;negocjacji;budzetu;ue;fundusze;zagrozone,79,0,710991.html) Fiasko negocjacji budżetu UE. Fundusze zagrożone Przez brak porozumienia UE będzie działać na podstawie prowizorycznego budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europoslowie;kloca;sie;o;budzet;dotacje;unijne;zagrozone;,228,0,696036.html) Europosłowie kłócą się o budżet. Dotacje unijne zagrożone. Lewandowski: _ Ludzi nie interesują potyczki, czekają na granty _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t78258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;odklada;dyskusje;o;ograniczeniu;emisji;co2,149,0,692885.html) Bruksela odkłada dyskusję o ograniczeniu emisji CO2 Ministrowie środowiska krajów UE wrócą do tematu wiosną przyszłego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)