Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Walka ze smogiem. Koleje Śląskie będą woziły kierowców za darmo

10
Podziel się:

Każdy, kto w poniedziałek zostawi swój samochód i wsiądzie do jednego z pociągów Kolei Śląskich, nie będzie musiał płacić za bilet. W ten sposób spółka należąca do samorządu województwa śląskiego chce pomóc w walce ze smogiem w regionie.

Walka ze smogiem. Koleje Śląskie będą woziły kierowców za darmo
(BOGUSZ POLCZYNSKI/REPORTER)

To pierwsza taka akcja Kolei Śląskich. W poniedziałek z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich będzie można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, z wyjątkiem połączenia między Chałupkami na ziemi raciborskiej a czeskim Bohuminem.

Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość - np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróżować mogą dodatkowo dwie osoby towarzyszące.

Samochody też trują

Bezpłatne przejazdy mają zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów, choć na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, również emisja spalin samochodowych ma niemałe znaczenie. Udział transportu samochodowego w miastach w tworzeniu smogu szacowany jest na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

W ostatnich dniach stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy - tak jest m.in. w aglomeracji katowickiej i rybnicko-jastrzębskiej, na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie.

Według prognoz służb środowiskowych ze względu na poziom pyłu zawieszonego również w poniedziałek jakość powietrza będzie bardzo zła w Bielsku-Białej oraz Kotlinie Żywieckiej, gdzie możliwe są przekroczenia poziomu alarmowego, wynoszącego 300 mikrogramów pyłu na m sześc., przy dopuszczalnej normie rzędu 50 mikrogramów.

Prognozy wskazują, że w aglomeracji górnośląskiej i Częstochowie jakość powietrza będzie zła, natomiast na pozostałym obszarze woj. śląskiego - dostateczna, co również oznacza przekroczenie dopuszczalnych norm, choć na mniejszą skalę.

[Pogoda](https://pogoda.wp.pl/) sprzyja smogowi

W ostatnich dniach w woj. śląskim utrzymują się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jednak sytuacja nie jest aż tak zła jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Wówczas bezpłatną komunikację autobusową wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach. Komunikacja kolejowa będzie w poniedziałek bezpłatna po raz pierwszy.

Na początku roku małe podkrakowskie miasteczko Skała znalazło się na ustach całej Europy. Ale nie o taką sławę mu z pewnością chodziło. Według informacji "Financial Timesa" zanieczyszczenie powietrza było w tej 3-tys. miejscowości wyższe niż w Pekinie. Burmistrz Tadeusz Durłak twierdził jednak w rozmowie z WP Money, że to mylące dane. - Mamy problem ze smogiem, ale są miasta, gdzie powietrze jest gorszej jakości - zapewniał.

Smogowi sprzyjają obecne warunki pogodowe - większy mróz przy słabym wietrze lub jego braku - określane jako "utrudniające rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". W poniedziałek w woj. śląskim spodziewana jest właśnie taka pogoda.

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

W poniedziałek za darmo można jeździć też krakowską komunikacją miejską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
MIASTOWY
4 lata temu
CORAZ GĘŚCIEJSZA ZABUDOWA MIAST TAM GDZIE BYŁY KORYTARZE PRZEWIETRZAJĄCE DOPROWADZI DO ZAGŁADY WIELKICH AGLOMERACJI 11111 1
Lino
7 lat temu
MĄDRZY POLACY ZAWSZE BĘDĄ MIEĆ ,, DRZWI OTWARTE ,, BO TAKIM LUDZIOM - ANIOŁOWIE JE OTWIERAJĄ. B R A W O !!!
kamil
7 lat temu
;,-.,,Ciekawy serwis z aukcjami komorniczymi Wszystko od 1zl trafiony.ga Można jeszcze coś tanio kupić :) Polecam serdecznie
Grzegorz_T
7 lat temu
Wspaniały pomysł. Gratulacje dla pomysłodawców. Bardzo cieszy fakt możliwości udziału pasażerów i kierowcy. Powodzenia.
psyche
7 lat temu
"Nie będą potrzebne komory gazowe,sami się wytrujemy".Atmosfera ziemi powoli może stać się jedną wielką komorą gazową za sprawą systematycznego zatruwania środowiska.Czy "elity" decydujące o rozwoju życia społeczno gospodarczego dorosły do swej roli?Wygląda na to,że o wszystkim decyduje wolny rynek i zysk.