Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Walka ze smogiem. Rząd przeznaczy na nią nawet 20 mld zł

156
Podziel się:

Od 10 do 20 miliardów złotych chce przeznaczyć rząd na walkę ze smogiem. Premier Mateusz Morawiecki szykuje wielki program, w który zaangażowanych będzie kilka ministerstw. Rąbka tajemnicy uchylił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk uważa, że Polacy powinni przestać palić węglem w domach.
Minister Kowalczyk uważa, że Polacy powinni przestać palić węglem w domach. (Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Kowalczyk powiedział na antenie radia Tok FM, że rząd planuje między innymi dopłaty do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne - na gaz albo prąd. Oprócz tego, w grę ma wchodzić termomodernizacja budynków.

Szef resortu środowiska przyznał, że Polacy powinni zrezygnować z węgla, jeśli chodzi o ogrzewanie. Jak dodał, raczej nieopłacalne jest instalowanie drogich instalacji odpylających w prywatnych domach.

Jeśli zaś chodzi o używanie tego surowca w elektrowniach, Kowalczyk nie widzi w tym nic złego. Jak stwierdził, być może będzie trzeba nawet wykorzystywać w tym celu więcej węgla niż obecnie.

Zobacz także: Zobacz też: Miasto pod Krakowem bardziej zanieczyszczone niż Pekin

Minister oszacował, że na program walki ze smogiem może zostać przeznaczonych od 10 do 20 mld zł. Dodał, że w ciągu 2 tygodni poznamy więcej szczegółów. Przyznał jednak, że na skutki programu poczekamy 8-10 lat. Oprócz Ministerstwa Środowiska, w program mają się zaangażować też inne ministerstwa - szczegóły ich działań dopiero poznamy. W czwartek o programie "Stop smog" ma też mówić premier Mateusz Morawiecki.

Jak już informowaliśmy, w czwartek rano Unia uznała, że Polska naruszyła unijne normy czystości powietrza. Jeśli sytuacja się szybko nie poprawi, Komisja Europejska może wnioskować o nałożenie kar finansowych na nasz kraj.

Według NIK taka kara może wynieść nawet 4 mld złotych. Natomiast fundacja Client Easrth - Prawnicy dla Ziemi,wylicza, że w przypadku Polski kara może wynieść od 5 tys. do prawie 304 tys. euro za każdy dzień naruszenia unijnych przepisów. Kara może być też w postaci ryczałtu. W takim przypadku może wynieść od 4,3 mln do ponad 50 mln euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(156)
remont kominó...
3 lata temu
też obejmie dotacja ? Kominy, dachy rynny przy wymianie pieców. 1960 odbiór. budynki , kilka wymian pieców ale teraz wkłady kominowe 11-13 metrowe ( 4 mieszkania notarialne). Bank narzucony z lichwiarskim oprocentowaniem.
Lamia
6 lat temu
Ostatnio czytałam że rząd wyda tylko 200 mln na czyste powietrze a na strzelnice 2,5 mld. Zamiast oddychać możemy postrzelać :( Ja tam wole dbać o czyste powietrze w moim mieszkaniu sama. Założyłam w każdym oknie ramki clean air fakro. Zawsze to jakaś ochrona.
Małgorzata
6 lat temu
20 mln a ludzie nadal się trują ;p nie ma co liczyć na cud, trzeba brać sprawy w swoje ręce. Poczytałam, posprawdzałam różne opcje (realne dostępne dla mnie - bo najchętniej to bym wyjechała na duńską wyspę gdzie jest 100 samochodów;)) i wybrałam ramki clean air fakro. Wstawione w okna i już się nie boję smogu aż tak. Przynajmniej w domu będzie bezpiecznie. Powinni takie ramki wstawiać w każde okno w Polsce
Gość
6 lat temu
Nawet wiem jak pozyskać te 20 milionów. Pojeździć po polskich wsiach i porozdawać mandaty po 5 tys złotych dla tych mądrych inaczej co palą śmieciami.
dobra zmiana
6 lat temu
10 do 20 miliardów. Skąd rząd weźmie tak niebagatelną kwotę. Oczywiście z podatków i podwyżek cen towarów i usług
...
Następna strona