Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Polska ukarana za smog. Takiego wyroku można się było spodziewać

380
Podziel się:

Polska naruszyła unijne normy czystości powietrza - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok był łatwy do przewidzenia. Niecały rok temu podobny usłyszała Bułgaria.

Jedna z demonstracji antysmogowych. Zanieczyszczenie powietrza jest zimą w Polsce problemem numer jeden
Jedna z demonstracji antysmogowych. Zanieczyszczenie powietrza jest zimą w Polsce problemem numer jeden (MAREK LASYK/REPORTER)

Co oznacza niekorzystny dla Polski wyrok? Otóż jeśli sytuacja się szybko nie poprawi, Komisja Europejska może wnioskować o nałożenie kar finansowych na nasz kraj.

Według NIK taka kara może wynieść nawet 4 mld złotych. Natomiast fundacja Client Easrth - Prawnicy dla Ziemi wylicza, że w przypadku Polski kara może wynieść od 5 tys. do prawie 304 tys. euro za każdy dzień naruszenia unijnych przepisów. Kara może być też w postaci ryczałtu. W takim przypadku może wynieść od 4,3 mln do ponad 50 mln euro.

Zobacz także: Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o smogu. Co w nim jest? Skąd się bierze? Jak się chronić?

Co orzekł Trybunał

Skargę na Polskę wniosła w czerwcu 2016 roku Komisja Europejska. Według KE Polska nie dotrzymuje wymogów prawa unijnego dotyczącego stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.

Komisja miała silne argumenty. Jak wskazuje, w ciągu co najmniej pięciu kolejnych lat dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego PM10 były przekraczane w 35 spośród 46 stref, w których mierzy się jakość powietrza.Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były także dopuszczalne stężenia roczne.

Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Komisji i uznał, że przez osiem lat, od 2007 do 2015 r. w Polsce regularnie były przekraczane normy dotyczące jakości powietrza.

Trybunał stwierdził również, że w żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez Polskę na szczeblu krajowym czy regionalnym nie wspomniano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń w możliwie najkrótszym terminie.

Polska Azją Europy

Jak wyliczył Polski Alarm Smogowy, gdyby w Polsce zastosować obowiązujący we Francji próg alarmowania o smogu, to w zeszłym roku w wielu miastach alarm smogowy ogłaszano by przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni w roku. W niektórych z nich "stan wyjątkowy" trwałby nawet dwa miesiące.

Zresztą nie trzeba stosować takich porównań - zimą wystarczy wyjrzeć przez okno. Kilka dni temu pisaliśmy w money.pl, że stan powietrza na południu kraju jest tak zły, że samorządy wprowadzają darmową komunikację.

O problemie pisaliśmy już ponad dwa lata temu. W pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na szczycie znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna. Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków - uchodzący w naszym kraju za miasto z najbrudniejszym powietrzem - uplasował się na jedenastej lokacie.

W Polsce wprawdzie wprowadzono zakaz sprzedawania najtańszych pieców do ogrzewania domów, tzw. kopciuchów. Jednak przez kilka miesięcy jakość powietrza w naszym kraju znacząco się nie poprawiła.

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Koszty związane ze zdrowiem obywateli wynikające z zanieczyszczenia powietrza przekraczają 26 mld euro rocznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(380)
renata
6 lat temu
bez oczyszczacza powietrza teraz nie ma szans, jamam w domu milla home, cichy, ma 6 stopni oczyszczania, usuwa pyłki, roztocza i inne tego typu śmieci
smog górą
6 lat temu
Na jednej z konferencji Piotr Woźny oświadczył, że rząd zakłada, iż wygra walkę ze smogiem w dziewięć lat do 2027 roku, czyli na koniec trzeciej kadencji rządów PiS. PiS jest tak bardzo pewny, kolejnych kadencji, że walkę ze smogiem odwleka w czasie. Jakby zdrowie polaków było jak balon - wchłonie tyle świństwa z powietrza i nie pęknie przez kolejnych 9 lat. Woźny podkreślił, że jakość powietrza, którym oddychają Polacy, to efekt wieloletnich zaniedbań. No to Polacy, czekaliście na rozwiązania? To poczekajcie jeszcze. U siebie w domu palę pelletem (youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY), dla mnie zdrowie najbliższych jest najważniejsze. Rząd nie potrafi rozwiązać sprawy z węglem, bo węglowe lobby skutecznie to uniemożliwia. A OZE? To dopiero abstrakcja dla rządzących.
Mowia Ja
6 lat temu
Czas się z tego wypisać
VW
6 lat temu
Winę za smog ponosi wieśwagen, bo okantował polaków swoim czystym TDI
pis na wode
6 lat temu
CZEŚĆ PISOMATOŁKI ! JAK DOBRZE PAMIĘTAM TO WASZA BROCHA ROZKAZAŁA ELEKTROWNIĄ ZAKUPY BEZPOŚREDNIO W UPADAJĄCYCH I NIERONTOWNYCH KOPALNIACH CHCĄC ABY WYSZŁY NA PROSTĄ ,OCZYWIŚCIE KOSZTEM KOWALSKIEGO KTÓRY DOŁOZY SIĘ DO CENY PRĄDU DUŻO DROŻSZEGO , A PODOBNO ZAŁATWILI ,,TANI GAZ '' W GAZOPORCIE IM KURDUPLA CZEKA TYLKO NA TANIE SPALANIE BEZ SMOGU
...
Następna strona