Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rząd zakazuje kopciuchów. Ze smogiem chce jednak walczyć także dopłatami do ogrzewania

37
Podziel się:

Od października nie będzie można sprzedawać tzw. kopciuchów. - To poprawi powietrze w polskich miastach. Koniec z paleniem podkładów kolejowych czy ubrań - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz. Wiceminister rozwoju obiecuje, że to nie koniec walki ze smogiem. Kolejny etap to zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. Kopalnie swoje produkty będą musiały też certyfikować. W kolejnym etapie rząd chce walczyć z ubóstwem energetycznym, ale już nie zakazami a dotacjami.

Rząd zakazuje kopciuchów. Ze smogiem chce jednak walczyć także dopłatami do ogrzewania
(Krzysztof Olszewski/WP)

Od października nie będzie można sprzedawać tzw. kopciuchów. - To poprawi powietrze w polskich miastach. Koniec z paleniem podkładów kolejowych czy ubrań - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz. Wiceminister rozwoju obiecuje, że to nie koniec walki ze smogiem. Kolejny etap to zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. Kopalnie swoje produkty będą musiały też certyfikować. Później rząd chce walczyć z ubóstwem energetycznym, ale już nie zakazami a dotacjami.

- To kotły, w których można było palić wszystkim od węgla przez flotokoncentraty, muły, ale przede wszystkim śmieci, podkłady kolejowe nasączone olejem, tudzież ubrania z taniej odzieży, które się nie sprzedały - mówi o zmianach w prawie Emilewicz.

Jak tłumaczy, od 1 października nie będzie można sprzedawać nowowyprodukowanych kopciuchów, te starsze będą mogły być dystrybuowane jeszcze do połowy przyszłego roku.

Wiceminister podkreśla, że to początek walki o czyste powietrze. Przyznaje, że dziś miasta uzdrowiskowe, takie jak Krynica, raczej trują w zimie kuracjuszy niż im pomagają. W dalszej kolejności zmienić mają się zasady klasyfikacji paliw. Najbardziej smogotwórcze rodzaje węgla przestaną być paliwem w rozumieniu prawa. Emilewicz potwierdza, że prace nad takimi zapisami już się w ministerstwie toczą.

- Ludzie palą tym, czym palą, bo są biedni. O tym ubóstwie energetycznym mówimy już od samego początku - podkreśla wiceminister. Jak tłumaczy, rząd chce stworzyć systemowe narzędzia walki z problemem. Ma się na nie składać dopłata do wymiany kotła, ale także dofinansowywanie ociepleń domów.

Minister przyznaje, że dzisiejsze dopłaty do wymiany kotłów organizowane przez województwa są skierowane do osób bogatych, których często stać na samodzielny zakup tego typu urządzeń. Projekt rządowy ma trafić do najbiedniejszych.

Emilewicz nie mówi na razie o kwotach, jakie mógłby wydać na to rząd. Podkreśla, że prace już się toczą i konkretne wyliczenia oraz pakiet ustaw w tej sprawie gotowy będzie wiosną.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Amnest
7 lat temu
Nic się nie zmieni, jeżeli się nie zmieni ludzka mentalność. To po pierwsze. Po drugie pozostaje kwestia cen opału (węgla czy gazu), które są zbyt wysokie. Oczywiście można walczyć ze smogiem w swoim zakresie, mając ekologiczne ogrzewanie. Na okna można dać specjalne markizy pionowe z filtren cleanAir, Fakro ma takie właśnie antysmogowe markizy. W prosty sposób można sprawić, że to dziadostwo nie będzie wnikać do naszego domu. Jakoś trzeba się bronić przecież.
adam
7 lat temu
Te przepisy to mrzonka, zwłaszcza po wsiach nikogo nie stać na kocioł 5 klasy za minimum 7 tys. zł plus przeróbka komina za 2 tys. zł. Do tego wyłącznie ekogroszek za minimum 800 zł tona. Czym innym w takim kotle nie ma sensu palić bo skraca to żywotność urządzenia. Na wsiach pali się dużo drewnem, jest to najtańsze paliwo za kWh ciepła stąd zwykły piec wrzutowy to mus. Nikt nie uzależni sie od jednego rodzaju paliwa (ekogroszek) co więcej te kotły nie pracują przy brakach w dostawach energii elektrycznej. A brak prądu po wichurach to na wsiach normalka. Ludziom ma drewno gnić po lasach i polach bo rząd ugiął się pod naciskiem "ekologów" i lobby kotlarskiego, które zwietrzyło interes. Te przepisy pozostana martwym prawem a branża kotlarska sama sobie zrobiła kuku bo ruszy produkcja garażowa na czarno
zadanie
7 lat temu
Wykazac roznice miedzy smogiem a smokiem.
Jacek
7 lat temu
Czym jest kopciuch? to chyba nie jest zbyt precyzyjne określenie...
CZYSTY
7 lat temu
To doprawdy zdumiewające!!!, Rząd chce walczyć ze Smogiem, a w tym samym Rządzie są ludzie, którzy pozwalają wycinać dorodne drzewa, które niwelują efekt smogu,
...
Następna strona