Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Walka ze smogiem. Koleje szykują darmowe przejazdy

8
Podziel się:

Smog znowu daje się we znaki. Szczególnie na południu Polski.

Kierowcy mogą za darmo przesiąść się z samochodów do pociągów.
Kierowcy mogą za darmo przesiąść się z samochodów do pociągów. (mat. prasowe Koleje Dolnośląskie)

Władze na Śląsku i Dolnym Śląsku zachęcają kierowców do zamiany samochodu na pociąg. Jeśli jakość powietrza będzie zła, przejadą za darmo.

Ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza w dolinach beskidzkich na dzień 19 lutego Koleje Śląskie wprowadziły bezpłatne przejazdy dla kierowców.

"Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi, wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą" - czytamy w komunikacie przewoźnika z Katowic.

Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane.

Możliwość bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywać przez cały dzień, czyli od godziny 00:01 do 24:00 w poniedziałek 19 lutego.

Koleje Śląskie nie wykluczają przedłużenia akcji na kolejne dni. Mają o tym informować każdorazowo oddzielnym komunikatem.

Zobacz także: Wszystko co musisz wiedzieć o smogu. Co w nim jest? Skąd się bierze? Jak się chronić?

Z podobną inicjatywą wyszły Koleje Dolnośląskie. Na wniosek Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Michalaka zostaną wprowadzone bezpłatne przejazdy w ramach aglomeracji wrocławskiej. Oczywiście w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Wrocław miał najgorsze powietrze nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu było wielokrotnie przekroczone.

Koleje Dolnośląskie w przeciwieństwie do odpowiednika ze Śląska nie ograniczają się do jednego konkretnego dnia. Ogłosiły, że darmowe przejazdy obowiązują we wszystkie dni, kiedy prognozowana wartość stężenia pyłu PM10 przekroczy 141 mikrogramów na metr sześcienny.

"Informacje o darmowych przejazdach podróżni znajdą na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich oraz w mediach społecznościowych przewoźnika" - czytamy w komunikacie.

- Zdajemy sobie sprawę, że to nie samochody w głównej mierze przyczyniają się do złego stanu powietrza w naszych miastach, jednak spaliny samochodów jeszcze pogarszają jego jakość. Według Zarządu Województwa Dolnośląskiego, jeżeli można w jakikolwiek sposób poprawić komfort życia w ramach aglomeracji wrocławskiej, choćby przez zmniejszenie liczby samochodów na ulicach, należy podjąć odpowiednie decyzje - zaznacza Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Adrian
6 lat temu
Jak chcą ograniczyć smog Niech zrobią prąd za darmo a nie jakieś pociągi
ZK590
6 lat temu
Zawodowi "waleczni" będą walczyć do tłustej emerytury że smogiem poprzez szkolenia, programy, dopłaty do pieców ale węgiel po 1000 zł a gaz tylko dla wybrańców. Obłuda i kłamstwo.
ssss
6 lat temu
Czy to znaczy że jak nie ma smogu to jeździ mniej samochodów? Nie! Smog to efekt palenia wegla w kiepskich piecach.
Leon Z
6 lat temu
PM10 nie jest generowany przez samochody... ale władza "zapobiega" smogowi ograniczając liczbę aut na drogach. To jakby leczyć grypę czopkami na hemoroidy...
ALEXIA
6 lat temu
6hahaha bajer... co z tego skoro do pracy 50 km.dojade tylko autkiem? A polaczenia zlikwoidowali 20 lat temu