Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z ubóstwem. Polacy od 10 lat nie oceniali swojej sytuacji tak dobrze

0
Podziel się:

58 procent respondentów uznało, że stopę życia ich rodzin można określić jako przeciętną - wynika z sondażu CBOS.

Walka z ubóstwem. Polacy od 10 lat nie oceniali swojej sytuacji tak dobrze
(Wasyluk/REPORTER)

W badaniu _ Jak się nam żyje? Materialny wymiar życia _rodzin 58 procent respondentów uznało, że stopę życia ich rodzin można określić jako przeciętną. Rodzina co szóstego miała kłopoty z regulowaniem opłat za mieszkanie; poczucie zagrożenia biedą jest najniższe od 10 lat - takie wyniki przynosi najnowszy sondaż CBOS.

Blisko co czwarty pytany (23 proc.) ocenił, że jego rodzina żyje poniżej przeciętnej; przy czym 3 proc. przyznało, że żyje bardzo biednie i nie starcza im na zaspokojenie podstawowych potrzeb; a jedna piąta (29 proc.) odpowiedziała, że żyje powyżej przeciętnej. Jako bardzo dobre, pozwalające na pewien luksus, oceniło swoje warunki materialne 2 proc. badanych.

CBOS pytało o poziom zaspokojenia potrzeb, uwzględniając definicje minimum socjalnego (a nie minimum egzystencji), uwzględniając nie tylko potrzeby biologiczne, ale i zasoby niezbędne do udziału w życiu społecznym.

Ponad połowa badanych - 55 proc. - zadeklarowała, że w ostatnich 12 miesiącach ich rodziny doświadczyły problemów z zaspokojeniem jakichś potrzeb. Żadnych problemów tego typu nie odczuło 45 proc. uczestników sondażu.

Dwie piąte (41 proc.) ankietowanych stwierdziło, że w ostatnim roku zdarzały się sytuacje, gdy ich rodzinom brakowało na wydatki związane z np. wypoczynkiem. Jedna czwarta (25 proc.) przyznała się do kłopotów z zaspokojeniem potrzeb kulturalnych; 21 proc., że miało trudności z pokryciem wydatków na leczenie; a 20 proc. z zakupem odzieży.

Ponad jedna szósta - 18 proc. - miewała problemy z regulowaniem opłat mieszkaniowych, a 16 proc. z wydatkami na żywność. Ok. jednej dziesiątej badanych stwierdziło, że w ostatnim roku miało kłopoty z wydatkami na cele edukacyjne (11 proc.) oraz środki czystości i higieny osobistej (9 proc.).

W tegorocznym badaniu CBOS odnotowało najniższe poczucie zagrożenia biedą w ostatnim dziesięcioleciu. Niemal jedna czwarta - 24 proc., o 13 punktów procentowych więcej niż w 2004 r. - zadeklarowała, że jest spokojna o przyszłość finansową swoją i swoich rodzin.

Ponad dwie piąte - 41 proc., wzrost o 5 punktów - nie boi się biedy, ale bierze pod uwagę pogorszenie sytuacji materialnej. Ponad jedna czwarta - 28 proc., spadek o 9 pkt. proc. w ciągu ostatnich 10 lat - boi się biedy, ale wierzy, że jego rodzina sobie poradzi. Blisko jedna szesnasta - 6 proc., spadek o 9 punktów) bardzo pesymistycznie ocenia swoją sytuację i boi się biedy.

Badanie z cyklu _ Aktualne problemy i wydarzenia _ Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 6-12 marca na 1098-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)