Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki na Ukrainie. Rosja wzywa do wycofania wojsk i grozi Tatarom

0
Podziel się:

Według szefa niemieckiego MSZ, Moskwa nie może być zainteresowana politycznym i ekonomicznym upadkiem Ukrainy.

Walki na Ukrainie. Rosja wzywa do wycofania wojsk i grozi Tatarom
(PAP/EPA)

Rosja apeluje, aby armia ukraińska nie przeciwstawiała się prorosyjskim aktywistom, bo doprowadzi do katastrofy humanitarnej. Wycofanie sił Ukrainy z pewnością byłoby Moskwie na rękę, ale jak twierdzi Frank-Walter Steinmeier, szef MSZ Niemiec, nie wszystkie ugrupowania separatystyczne słuchają rozkazów z Kremla. Zarzuca on Rosji niekonsekwencję oraz to, że stała się zakładnikiem wywołanych przez siebie nastrojów nacjonalistycznych. Tymczasem krymscy Tatarzy twierdzą, że nowe rosyjskie władze grożą im ograniczeniem swobód.

W oświadczeniu rosyjskiego MSZ dyplomaci działania ukraińskich sił nazywają pacyfikacją podkreślając, że powodują one nowe ofiary wśród ludności cywilnej i mogą doprowadzić do katastrofy humanitarnej - w zablokowanych miastach już brakuje lekarstw, zaczynają się problemy z dostawami żywności.

MSZ Rosji apeluje do władz w Kijowie, _ by się opamiętały, zaprzestały rozlewu krwi, wycofały siły i zasiadły do stołu rozmów, aby zacząć dialog o sposobach rozwiązania politycznego kryzysu _.

Na terytorium Ukrainy od kilku dni toczy się walka między innymi o miasto Słowiańsk. Wczoraj przed południem doszło do kolejnych starć. W walkach zginęło czterech żołnierzy. Wojsko straciło też śmigłowiec bojowy Mi-24. Natomiast separatyści stracili wagony towarowe, które w nocy próbowali przerobić na pancerny pociąg.

Pod naporem prorosyjskich separatystów prezydium rady obwodowej w Ługańsku poparło postulaty separatystów prorosyjskich dotyczące przeprowadzenia referendumniepodległościowego w tym regionie w najbliższą niedzielę, 11 maja.

Nie wszystkie ugrupowania separatystyczne na Ukrainie słuchają rozkazów z Moskwy

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że ma wrażenie, iż kierownictwo rosyjskie stało się _ zakładnikiem wywołanych przez siebie nastrojów nacjonalistycznych _. Zarzucił również Rosji niekonsekwencję w podejściu do zaplanowanych na 25 maja wyborów prezydenckich na Ukrainie.

_ - Przyjmujemy do wiadomości stanowisko Moskwy, która twierdzi, że ukraiński rząd jest nielegalny. Ale jeśli tak mówi, to nie może równocześnie uniemożliwiać przeprowadzenia wyborów _ - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Przyznał, że do wyborów pozostało _ skrajnie mało _ czasu. - _ Mimo to mówimy rosyjskim partnerom, że jeśli podważają legalność rządu w Kijowie, to muszą zgodzić się na wybory, które są krokiem w kierunku umocnienia prawomocności władz ukraińskich - _podkreślił Steinmeier.

Szef niemieckiej dyplomacji nawiązał po raz kolejny do swego pomysłu zwołania w Genewie ponownie konferencji międzynarodowej w sprawie przyszłości Ukrainy: - _ Nie znam nikogo w UE, kto rzeczywiście chciałby wysłać własne wojsko na Ukrainę _ - zaznaczył polityk niemieckiej SPD. - _ Jesteśmy skazani na środki dyplomatyczne _.

Jak podkreślił, pierwsza konferencja w Genewie w połowie kwietnia była _ ważnym krokiem, ale niewystarczającym krokiem etapowym _, ponieważ _ ograniczyła się do zawarcia porozumienia politycznego, bez ustalenia mechanizmów jego realizacji _. Steinmeier zaapelował o wykonanie _ drugiego kroku _, co wymaga zgody UE i USA oraz Ukrainy i Rosji. Dodał, że uważa za pożyteczne większe zaangażowanie OBWE.

Szef niemieckiego MSZ zaznaczył, że nie przywiązuje wielkiej wagi do referendum zaplanowanego na niedzielę przez prorosyjskich separatystów w Doniecku, na wschodzie Ukrainy. Powiedział, że bardziej obawia się dni od 1 do 9 maja, z którym związane są silne emocje. Referendum 11 maja nie będzie takie ważne, szczególnie jeśli uda się zorganizować wcześniej kolejną konferencję w Genewie - wyjaśnił.

_ _

Groźby pod adresem Tatarów

_ _

Jeden z liderów Tatarów krymskich, Refat Czubarow poinformował o groźbach kierowanych pod jego adresem przez rosyjskie władze Krymu. Poinformował, że w niedzielę przybyła do Medżlisu prokurator Krymu Natalia Pokłonskaja przeczytała mu dokument zatytułowany _ Ostrzeżenie o niedopuszczalności działań ekstremistycznych _. Przy czym, jak zaznaczył przewodniczący Medżlisu, kopii dokumentu mu nie udostępniono.

_ _

Ostrzeżenie nastąpiło dzień po przepychankach, do jakich doszło w sobotę między siłami policji a ponad 2000 Tatarów, którzy przybyli na granicę okupowanego Krymu, by powitać swego legendarnego przywódcę, długoletniego więźnia sowieckich łagrów Mustafę Dżemilewa.

_ _

Dżemilew przeszedł kontrolę w ukraińskim punkcie granicznym, jednak po stronie rosyjskiej usłyszał, że nie może wjechać do swojej ojczyzny. Władze rosyjskie wyjaśniają, że przywódca Tatarów ma pięcioletni zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

_ _

Czubarow, któremu prokuratura zarzuca organizowanie spotkania z Dżemilewem, powiedział, że w dokumencie, który odczytała mu prokurator, była też mowa o możliwości rozwiązania Medżlisu i zakazu jego działalności na terenie Rosji.

_ _

- _ Przeżywaliśmy to już za czasów sowieckich, gdy potężna machina władzy pracowała przeciwko krymskim Tatarom _ - powiedział Czubarow. Tatarów deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Na półwysep pozwolono im wrócić dopiero w połowie lat 80. Aktualnie stanowią oni około 12-15 procent ludności półwyspu.

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m305320.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/steinmeier;nacjonalistyczne;uniesienie;rosjan;moze;skonczyc;sie;kacem,223,0,1523679.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Gra Rosjan przyniesie dramatyczne skutki" * [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m181083.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zwrocil;sie;do;prezydenta;o;zwolanie;rbn;ws;ukrainy,69,0,1527877.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zwrócił się do prezydenta o zwołanie RBN * [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m305852.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraine;moze;uratowac;tylko;ukrainski;pilsudski,70,0,1527878.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Może uratować ich tylko ukraiński Piłsudski * [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m302124.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/turczynow;rosja;prowadzi;przeciwko;nam;wojne,39,0,1527847.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Rosja prowadzi przeciwko nam wojnę" _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)