Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Warren Buffett krytykuje plan reformy służby zdrowia w Stanach. Skorzystają najbogatsi

6
Podziel się:

Projekt zmian w służbie zdrowia, który chcą przeforsować Republikanie, to zasiłek dla najbogatszych - mówi Warren Buffet. Miliarder wyliczył, że jeśli przepisy wejdą w życie, zapłaci on o 17 procent niższy podatek. Przy jego zarobkach to oszczędność rzędu 680 tysięcy dolarów.

Warren Buffett krytykuje plan reformy służby zdrowia w Stanach. Skorzystają najbogatsi
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Szykowana przez Republikanów reforma służby zdrowia, którą popiera też Donald Trump, zakłada zmniejszenie obciążeń podatkowych dla najbogatszych. Najbardziej mają skorzystać małżeństwa z rocznymi zarobkami powyżej 250 tysięcy dolarów.

- Całą tę reformę można by nazwać "Ulgą dla bogatych" - mówił Buffett w wywiadzie dla PBS NewsHour, który cytuje agencja Bloomberga. - Mam znajomych, którzy zaoszczędzą na tym nawet 10 milionów dolarów - dodał.

Zobacz także: Zobacz też: Sieć szpitali w Polsce. Co to oznacza dla pacjentów?

To nie pierwszy raz, kiedy miliarder krytykuje ten projekt. W maju tego roku mówił, że doprowadzi on do wzbogacenia się bogatych, ale uderzy we wszystkich innych. - Jeśli komuś obniża się podatki, to komuś innemu trzeba je podnieść. Albo zwiększyć deficyt - przestrzegał Buffett.

Biznesmen zwrócił też wtedy uwagę, że koszty służby zdrowia w Stanach rosną zdecydowanie szybciej niż w innych krajach rozwiniętych. Rosnące ceny nazwał "tasiemcem" szkodzącym zdrowej konkurencji.

Kontrowersyjna reforma jest krytykowana nie tylko przez Demokratów, ale też przez część Republikanów. We wtorek Senat USA odłożył głosowanie nad nią.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
skok w abstra...
5 lata temu
czy ten Waran, to nie przypadkiem jakaś rodzina naszej rodzimej Buffetowej?
Sas
5 lata temu
Kręt Brejza nie wie,że Radio Maryja nie ma reklam?!To jest celowe,wyjątkowo nikczemny ,,poseł".
Polak
5 lata temu
A jednak PiS finansował Amber Gold ze skoków Stefczyka , no to pewnie zyski szły na ochronę prezesa, co raz lepiej złodziej krzyczy łap złodzieja .
Paradox
5 lata temu
Najbogatsi stają się komunistami a biedni chcą być bogatymi kapitalistami
Kroolik
5 lata temu
Koszty służby zdrowia w USA rosną, bo ludzie chcą mieć dostęp do najnowszej techniki. Dam przykład: po wyrwaniu zęba, można sobie wstawić koronę za kilkaset złotych, albo implant za 8 tys. Oczywiście implant jest znacznie lepszy, ale wielokrotnie droższy. W krajach biednych, ludzi się leczy starymi metodami, po taniości. W krajach bogatych to nie przechodzi, ale coś za coś. Koszty służby zdrowia nigdy nie osiągną limitu, bo zawsze będą lepsze, ale i droższe metody, pozwalające wydłużyć życie ludzi i wyciągnąć ich z kolejnych, do niedawna beznadziejnych sytuacji. A w drugim temacie, to szacunek dla Buffeta. Naprawdę nie każdego byłoby stać na takie stanowisko. Widać w nim uczciwego człowieka wielkiego formatu