Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważna decyzja UOKiK w sprawie budowy atomówki

0
Podziel się:

UOKiK orzekł czy budowa elektrowni atomowej w Polsce doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Ważna decyzja UOKiK w sprawie budowy atomówki
(TAURONPE)

UOKiK dał zielone światło dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. Urząd uznał, ze utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PGE, KGHM, Tauron i Eneę nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2025 r. W tym celu powstała spółka PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz budowę elektrowni.

Została powołana przez Polską Grupę Energetyczną PGE. W wyniku koncentracji sprzeda ona po 10 proc. udziałów dwóm innym spółkom energetycznym: Tauron Polska Energia oraz Enea, a także KGHM Polska Miedź.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Udział energii pozyskiwanej z planowanej elektrowni ma według szacunków wynieść 7 proc., nie zwiększy więc znacząco pozycji PGE, Tauronu oraz Enei na rynku wytwarzania i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. W dalszym ciągu będą oni produkować energię z innych źródeł niezależnie od siebie.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Elektrownia atomowa w Polsce. Kiedy? _ - Podpisana we wrześniu umowa między PGE a firmami Tauron, Enea i KGHM zmieniła charakter inwestycji. To projekt polskiego sektora elektroenergetycznego - _zaznaczył wiceprezes PGE Dariusz Marzec.
Samorządy chcą pieniędzy za atomówkę Trwają negocjacje dotyczące współpracy inwestora pierwszej polskiej elektrowni jądrowej PGE EJ1 z samorządami Gniewina, Choczewa i Krokowej.
Brytyjska elektrownia atomowa zagrożeniem? Podczas trwającego od sierpnia okresowego przestoju elektrowni atomowej Hunterston-B odkryto nowe pęknięcia cegieł grafitowych w rdzeniu jednego z reaktorów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)