Notowania

emerytury w polsce
03.03.2012 09:40

Wcześniejsze emerytury. Polakom wcale się nie spieszy

Z 880 tysięcy nowych miejsc pracy, powstałych w latach 2007-11, 630 tysięcy objęły osoby powyżej 55 roku życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(H-Gall/iStockphoto)

Zgodnie z danymi resortu finansów z 880 tysięcy nowych miejsc pracy, które powstały w Polsce w latach 2007-11, 630 tysięcy objęły osoby powyżej 55 roku życia. Zdaniem ekspertów dzieje się tak m.in. dlatego, że coraz częściej osoby te przesuwają moment przejścia na emeryturę.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że przez ostatnie cztery lata w Polsce, mimo umiarkowanego wzrostu bezrobocia, w Polsce utworzono 880 tysięcy miejsc pracy. Dodał, że spośród osób, które dzięki temu znalazły pracę, aż 630 tysięcy to osoby, które skończyły 55 rok życia.

- _ Właśnie w tej grupie wiekowej mamy największy wzrost zatrudnienia, w tych niezmiernie trudnych czasach, które w przyszłości, mamy nadzieję, nie będą się powtarzały _ - powiedział Rostowski. Eksperci uważają, że może być kilka przyczyn, dla których osoby 55+ objęły większość nowych miejsc pracy.

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej (była wiceminister pracy) powiedziała, że dane wskazują, iż osoby te pracują dłużej w stosunku do tego, jak pracowały wcześniej.

- _ Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z bardzo pozytywnym zjawiskiem. Dane pokazują pewną tendencję demograficzną, zgodnie z którą coraz więcej osób w tej grupie wiekowej, w wieku produkcyjnym, będzie pozostawać na rynku pracy _ - uważa Chłoń-Domińczak. - _ Ponadto wskazują, że doświadczenie, wiedza, umiejętności i kwalifikacje, które posiadają osoby w wieku 55+, są nadal cenione na rynku pracy _ - dodała.

Jej zdaniem dane nie świadczą o tym, że osoby starsze mają większe szanse na rynku pracy niż młodzi. - _ Na rozwoju rynku pracy zyskują zarówno osoby młodsze i starsze _ - zaznaczyła. - _ Co prawda mamy problem bezrobocia wśród młodych, ale np. patrząc na absolwentów 2-3 lata po studiach, to z reguły są osoby, które mają pracę. Młodzi nie cierpią na tym, że osoby starsze są częściej zatrudniane _ - uważa Chłoń-Domińczak. Zwróciła uwagę, że zmienia się struktura wieku osób pracujących - jest coraz mniej osób młodych, które wchodzą na rynek pracy.

Według Chłoń-Domińczak z powodów demograficznych coraz więcej osób w wieku 55+ będzie musiało pracować, w związku z tym konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego (zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzią z expose premiera Donalda Tuska ma on wzrosnąć do 67 lat i zostać zrównany dla kobiet i mężczyzn).

Ekspertka uważa, że podniesienie wieku przechodzenia na emeryturę oznaczać będzie zarówno większą potrzebę zatrudnienia osób starszych, jak i większe szanse na znalezienie przez nie pracy.

Dr Dorota Żołnierczyk-Zreda z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego jest zaskoczona przedstawionymi przez Rostowskiego danymi. Zaznaczyła, że nie kwestionuje ich.

- _ Dysponujemy danymi, które świadczą o innej tendencji, wskazują na zjawisko dyskryminacji wiekowej na niekorzyść osób starszych. Dotyczy ona zwłaszcza starszych mężczyzn, którzy mają mniejsze szanse na znalezienie pracy. Pracodawcy częściej odrzucają ich oferty w porównaniu do ofert młodszych kandydatów _ - powiedziała.

Według niej wytłumaczeniem przedstawionych przez MF statystyk może być likwidacja emerytur pomostowych i fakt, że wiele osób, które miało opuścić rynek pracy, pozostaje na nim. - _ W niektórych przypadkach pracownicy deklarowali, że idą na emeryturę, po czym zatrudniali się ponownie _ - dodała.

Zdaniem Żołnierczyk-Zredy pozytywne dane o rynku pracy nie oznaczają, że znikną obawy osób starszych związane z planami podniesienia wieku emerytalnego. - _ Obawy te nie dotyczą jedynie braku możliwości zatrudnienia. Wynikają też ze złego stanu zdrowia, niemożności pracowania czy złych warunków pracy itd. _ - powiedziała.

Więcej na temat reformy emerytalnej - czytaj w Money.pl
Pawlak spotkał się z PO. Wreszcie coś ustalili? - _ Serca koleżanek i kolegów z PO są otwarte na kompromis _ - powiedział szef PSL po spotkaniu.
Do tego premier nie potrzebuje PSL - _ Nie sądzę, żeby komukolwiek w PO trzeba było zmiękczać serce _ - powiedział premier Donald Tusk.
Kaczyński na czele tłumu pójdzie prosto do premiera Prezes PiS uważa, że rząd nie reformuje kraju, ale organizuje wielkie i puste przedstawienie.
Tagi: emerytury w polsce, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz