Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We Włoszech znów rozpadł się rząd

0
Podziel się:

Nad Berlusconim wisi widmo utraty mandatu senatora. W środę były premier zażądał od swoich parlamentarzystów podania się do dymisji, gdyby rzeczywiście doszło do wykluczenia go z izby wyższej.

We Włoszech znów rozpadł się rząd
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)
bEDFepLp

We Włoszech, równo po pięciu miesiącach od zaprzysiężenia, rozpadł się rząd koalicji centrolewicy i centroprawicy. Powodem jest podanie się do dymisji pięciorga ministrów z partii Lud Wolności Silvio Berlusconiego, który nakłonił ich do tego.

Nad Berlusconim wisi widmo utraty mandatu senatora. W środę były premier zażądał od swoich parlamentarzystów podania się do dymisji, gdyby rzeczywiście doszło do wykluczenia go z izby wyższej. Ponieważ pojawiły się głosy, że inicjatywą tą nie jest zagrożony koalicyjny rząd, Berlusconi zaapelował dziś, by do dymisji podali się również jego ministrowie. Jak poinformował wicepremier i szef resortu spraw wewnętrznych Angelino Alfano, rozkaz został wykonany.

Oficjalnie przyczyną jest rezygnacja obecnego premiera z zapobieżenia podniesieniu podatku VAT z 21 do 22 procent, co nastąpi automatycznie 1 października. Letta zamierzał zająć się tym po wotum zaufania parlamentu, o które miał wystąpić w poniedziałek. Nieukrywanym już celem centroprawicy mają być przedterminowe wybory. Wątpliwe jednak, by prezydent Giorgio Napolitano, który jest temu przeciwny, nie podjął najpierw próby utworzenia nowej koalicji.

bEDFepLr
Czytaj więcej w Money.pl
Politycy Berlusconiego grożą ucieczką Propozycję wystąpienia z parlamentu przedstawili politykom centroprawicowego Ludu Wolności Berlusconiego przewodniczący klubów tej partii w obu Izbach.
Sąd zarzuca Berlusconiemu 'pakt z mafią' Pewne jest to, że 76-letni magnat telewizyjny nie pójdzie do więzienia z racji swego wieku.
Córka Berlusconiego pójdzie w ślady ojca? Najstarsza córka wieloletniego przywódcy Włoch i zarazem zarządczyni jego biznesowego imperium, Marina, ucięła spekulacje, jakoby miała przejąć po ojcu przywództwo centroprawicy.
bEDFepLS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)