Notowania

holokaust
02.01.2013 21:33

Węgry: Wzrost emerytur dla ofiar Holokaustu

Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia bieżącego roku o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orbanviktor.com)

Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana, krytykowany przez opozycję i wspólnotę żydowską za brak reakcji na akty antysemityzmu, zwiększył od 1 stycznia bieżącego roku o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu - poinformowała agencja AFP.

Emeryci, których dotychczasowe świadczenie jest niskie - od 17 do 100 euro - mają otrzymać kolejną podwyżkę w 2014 roku. Przewodniczący Żydowskiego Związku Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) Peter Feldmayer określił wzrost emerytur jako _ bardzo pozytywny krok _, nawet _ jeśli pozostaje jeszcze wiele do zrobienia _. Wyjaśnił agencji AFP, że chodzi o konieczność _ zdeterminowanej walki z obecnym prawicowym ekstremizmem _.

Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek nielicznych Żydów, którzy przeżyli Holokaust, tego typu emeryturę otrzymuje obecnie od siedmiu do ośmiu tysięcy osób na Węgrzech; wspólnota żydowska w tym kraju liczy około 100 tysięcy członków. Feldmayer skrytykował jednocześnie rządowe nominacje w sferze kultury osób znanych ze swej bliskości ideologicznej ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem Jobbik.

W listopadzie 2012 roku doszło do największego rasistowskiego skandalu w powojennej historii Węgier z udziałem deputowanych tej partii. Podczas debaty parlamentarnej na temat sytuacji w strefie Gazy deputowany Jobbiku Marton Gyongyosi zażądał ujawnienia, _ ilu Żydów znajduje się w najwyższych władzach kraju _, ponieważ - jak oświadczył - _ podejmowane przez nich decyzje zagrażają bezpieczeństwu Węgier _.

2 grudnia ub. roku przedstawiciele MAZSIHISZ, politycy, deputowani, duchowni i mieszkańcy Budapesztu demonstrowali przed parlamentem na placu Kossutha przeciw antysemickim ekscesom Jobbiku.

W czerwcu 2012 roku Elie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1986 rok), twórca terminu _ Holokaust _, zwrócił najwyższe odznaczenie węgierskie, które otrzymał z rąk prezydenta Węgier w 2004 r. w proteście - jak napisał - przeciw nasilającym się przejawom antysemityzmu na Węgrzech. Wiesel był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

Przed II wojną światową żyło na Węgrzech ponad milion Żydów. Ocenia się, że 600 tysięcy stało się ofiarami niemieckiej okupacji i Holokaustu.

Czytaj więcej w Money.pl
Im więcej dzieci, tym wyższa emerytura Założenia rządowej strategii miałyby wejść w życie w roku 2032. Rząd argumentuje, że od dłuższego czasu Węgry borykają się z drastycznym spadkiem populacji.
Budapeszt z budżetem. Liczy na 15 mld euro Budżet przewiduje deficyt w kwocie 841,8 mld forintów (2,98 mld euro) - czyli 2,7 proc. produktu krajowego brutto.
Okupują uczelnie. Bo rząd każe im płacić Ponad 2000 studentów wyższych uczelni protestowało w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.
Tagi: holokaust, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz