Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wejście do strefy euro jest prawnym obowiązkiem Polski"

0
Podziel się:

- Nie możemy być na zewnątrz tego klubu, bo skazywalibyśmy nasz kraj na rolę państwa peryferyjnego - przekonuje Leszek Miller.

"Wejście do strefy euro jest prawnym obowiązkiem Polski"
(PAP/Jakub Kamiński)

Wejście do strefy euro jest prawnym obowiązkiem Polski - przekonywał dziś w Sejmie szef SLD Leszek Miller. Nie możemy być na zewnątrz tego klubu, bo skazywalibyśmy nasz kraj na rolę państwa peryferyjnego, błąkającego się po bezdrożach Europy - mówił.

Podczas wtorkowej debaty nad informacją premiera Donalda Tuska o wynikach szczytu budżetowego UE oraz nad ratyfikacją paktu fiskalnego lider Sojuszu zapowiedział poparcie dla tej ratyfikacji.

Miller rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że przebieg wtorkowej debaty w Sejmie świadczy o tym, że _ opozycja nie dzieli się tylko na lewicową i prawicową, ale także rozumną i bezrozumną _. _ W imieniu tej rozumnej, czyli SLD, pragnę poinformować wysoką izbę, że popieramy ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację paktu fiskalnego _ - oświadczył lider Sojuszu. Jak podkreślił, dla jego formacji jest oczywiste, że pakt jest _ koniecznym etapem na drodze do pełnej integracji _.

W ocenie Millera proces integracji naszego kraju ze strukturami wspólnej Europy nie został zakończony. _ - Pierwszy krok uczyniliśmy w maju 2004 roku, wstępując do UE; drugi - w grudniu 2007 roku wstępując do strefy Schengen, ale trzeci dopiero przed nami, czyli wejście do strefy euro, do grupy tych państw, które będą wyznaczać tempo integracji, będą decydować o wszystkich wskaźnikach makroekonomicznych, o tym co będzie w Europie, ale także o tym co będzie w Polsce _ - podkreślił były premier.

Dlatego też - przekonywał - nie możemy być _ na zewnątrz tego klubu _. _ Skazywalibyśmy nasz kraj na rolę państwa peryferyjnego, państwa błąkającego się po bezdrożach Europy. Jak ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie niczego _ - uznał Miller.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m262252.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakt;fiskalny;ogranicza;suwerennosc;konieczne;tez;referendum;ws;euro,73,0,1254217.html) *"Tusk prędzej zrobiłby pięć fikołków w powietrzu" * Tak o niedawnych obietnicach premiera mówi dzisiaj szef PiS. Zobacz też, co myśli o pakcie fiskalnym i przyjęciu przez Polskę euro. Szef SLD przekonywał, że pakt fiskalny jest inwestycją _ w infrastrukturę finansową _ naszego kraju. Ocenił przy tym, że jest o tyle łatwy do przyjęcia, iż wiele jego rozwiązań, zwłaszcza tych dotyczących długu publicznego, już dawno zostało zapisane do polskiej konstytucji. _ - To przecież w ustawie zasadniczej określiliśmy nieprzekraczalny poziom zadłużenia sektora finansów publicznych do PKB _ - przypomniał. _ - Byliśmy prekursorem tego myślenia, byliśmy pionierem w Europie,
który ten szlak przeciera i powinniśmy być z tego dumni; dumni, a nie zafrasowani _ - zaznaczył Miller.

Powiedział przy tym, że _ z prawdziwym rozczuleniem _ słyszał podczas dzisiejszej debaty jak ci, którzy przed laty protestowali przeciwko obecnej konstytucji, _ nawoływali do jej nieprzyjęcia, mówili, że to jest akt zdrady narodowej, zwracali się do opatrzności o pomoc _, we wtorek zapowiadali, że będą jej bronić. _ - Brawo panie i panowie! Szkoda tylko, że tyle lat musiało upłynąć, żeby zrozumieć jak głęboka mądrość jest zawarta w kartach naszej konstytucji i jak głęboki proces intelektualny jej towarzyszył _ - dodał były premier.

Zdaniem lidera Sojuszu _ jeśli ktoś mówi, że jest polskim patriotą XXI wieku, to musi mu zależeć, żeby Polska była wszędzie tam, gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje, a więc także w strefie euro _. Wyraził przy tym pogląd, że europejska waluta nie znajduje się w kryzysie, a rozpad Unii Gospodarczej i Walutowej UE jest nieprawdopodobny. _ To co widzimy, to najwyżej kryzys zadłużeniowy kilku państw europejskich, a nie kryzys euro _ - podkreślił szef SLD.

W związku z tym - jak przekonywał - wejście do eurolandu jest _ prawnym obowiązkiem Polski _. _ Mamy taki obowiązek - wynika on zarówno z obowiązującego u nas prawa europejskiego, jak i ze zobowiązań akcesyjnych, a także tych zawartych w Traktacie Akcesyjnym, który miałem zaszczyt podpisać i który został poparty przez tak dużo Polaków w referendum ogólnopolskim _ - powiedział lider Sojuszu.

Zwrócił jednak uwagę, że warunkiem przyjęcia wspólnej unijnej waluty jest przyspieszenie procesu konwergencji (wypełnienia warunków przystąpienia do eurolandu), a także poparcie społeczne i niezbędna większość parlamentarna do przegłosowania zmian w polskiej konstytucji. _ - Tak jest, macie państwo rację - takiej większości w polskim Sejmie nie ma, ale będzie. Będzie! Będzie po wyborach w 2015 roku. Te wybory to będzie prawdziwy test między siłami proeuropejskimi i antyeuropejskimi _ - przekonywał były premier.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m262246.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nagrody;dla;kierownictwa;kancelarii;sejmu;nie;sa;tajne,65,0,1254209.html) *"Nagrody dla Kancelarii Sejmu nie są tajne" * Fundusz nagród jest rzeczą legalną i oczywistą - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz. - A głos na SLD w tych wyborach będzie oznaczał poparcie dla głębszej integracji europejskiej i przyjęcia euro, dla pełnego teksu Karty Praw Podstawowych, która do dzisiaj niestety w pełni nie obowiązuje, poparcie dla wyższej płacy minimalnej, dla opodatkowania finansowych spekulantów i poparcie dla zrównoważonego podejścia do deficytu budżetowego łączącego konsolidację fiskalną z polityką szybkiego wzrostu gospodarczego _ - dodał szef Sojuszu.

Zachęcał jednocześnie, by nie czekać aż w Sejmie pojawi się odpowiednia większość do nowelizacji konstytucji po to, by móc przyjąć wspólną walutę UE oraz na zmianę nastawienia Polaków do euro, a robić w tej sprawie _ wszystko, co można _. _ Zacząć przekonywać obywateli Rzeczypospolitej, czynić wszystko, żeby zbliżyć się, czy osiągnąć wszystkie niezbędne kryteria, nawet wejść do ERM2, bo to też jest możliwe, a po wyborach doprowadzić całą sprawę do końca _ - zaproponował Miller. _ Nie czekać, aż się zrobi coś samo i nie czekać, że to może euro przyłączy Polskę, bo to się nigdy nie stanie _ - dodał.

Według byłego premiera oprócz paktu fiskalnego, Polsce potrzebny jest pakt na rzecz wzrostu gospodarczego i na rzecz pracy. Pakt - jak mówił - _ dla ludzi, a nie dla rynków finansowych _. _ Szkoda, że nasz rząd podpisując pakt fiskalny jednocześnie zlekceważył inne ważne porozumienie, mianowicie opodatkowanie transakcji finansowych (...) W tej sprawie polski rząd stanął po stronie spekulantów finansowych i londyńskiego city, a nie po stronie solidarności europejskiej _ - wskazał.

Jak mówił, opodatkowanie transakcji finansowych mogłoby dać Polsce 10-11 mld złotych rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeśli zrezygnujemy, pozbawimy się głosu... Nie zobowiązania, a korzyści. W ten sposób do poparcia paktu fiskalnego przekonywał posłów minister finansów.
To historyczna debata. Dziś w Sejmie... Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.
Politycy zdradzają plany na nowy rok. Co szykują? - _ Rząd wypełnia swe funkcje poniżej minimum _ - grzmi PiS. Dlatego sam zacznie rok od konstruktywnego wotum nieufności. A inni?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)