Notowania

Wiceminister rozwoju krytykuje specjalne strefy ekonomiczne

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Zimny/PAP)

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński (na zdjęciu) krytykuje specjalne strefy ekonomiczne. We Wrześni, na konferencji poświęconej lokalnym terenom inwestycyjnym, wiceminister mówił o przygotowywanej przez Rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jego zdaniem, specjalne strefy ekonomiczne zamiast ze sobą współpracować, konkurują, co nazwał "wyrzucaniem publicznych pieniędzy". W ocenie wiceministra Kościńskiego, w strefach jest za dużo firm zagranicznych. To one w ostatnich latach otrzymały 90 procent wsparcia, a nie firmy polskie. Przyczyną są, jego zdaniem, warunki określone w programach wsparcia dla przedsiębiorstw, które faworyzują kryterium wielkości inwestycji oraz ilości pracowników. Tymczasem większy nacisk trzeba położyć na jakość - mówił Tadeusz Kościński. To wyrówna szanse i stworzy lepsze możliwości dla polskich inwestorów. "Musimy dać szansę swoim" - powiedział wiceminister.

Obecni na konferencji przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie chcieli komentować wypowiedzi wiceszefa resortu rozwoju.

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Są to wydzielone obszary, na których inwestorzy mogą budować fabryki, korzystając z ulg podatkowych. W takiej właśnie strefie swoją fabrykę pod Wrześnią postawił koncern Volkswagen. Władze Wrześni planują wydzielić kolejne grunty pod specjalną strefę ekonomiczną.

Tagi: specjalne strefy ekonomiczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2016

bghhTak zlikwidujcie jeszcze strefy ekonomiczne i w ogóle nikt juz nie będzie budował zakładów masakra

Rozwiń komentarze (1)