Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Widmo niewypłacalności coraz bliższe. Dziś głosują plan demokratów

0
Podziel się:

W Kongresie USA partie wciąż nie mogą dojść do porozumienia.

Widmo niewypłacalności coraz bliższe. Dziś głosują plan demokratów
(ec.europa.eu)

Demokraci i Republikanie wciąż nie mogą się porozumieć w sprawie podniesienia ustawowego limitu zadłużenia USA w wysokości 14,3 biliona dolarów. Grozi to niewypłacalnością rządu amerykańskiego.

Senat ma dziś głosować nad planem przywódcy demokratycznej większości Harry'ego Reida, według którego pułap długu byłby podwyższony o 2,4 biliona dolarów. W zbliżonej wysokości zredukowano by wydatki rządowe w celu zmniejszenia deficytu.

Wczoraj jednak lider republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell wysłał do senatora Reida list podpisany przez 43 innych senatorów republikańskich, w którym napisali oni, że plan jest nie do przyjęcia.

Oznacza to, że plan zostanie najprawdopodobniej od razu zablokowany w drodze tzw. filibuster, czyli obstrukcji parlamentarnej, polegającej na przeciąganiu debaty w celu niedopuszczenia do głosowania. Dla przerwania takiej debaty potrzeba minimum 60 głosów - na 100.

Republikanie (GOP) twierdzą, że cięcia wydatków zawarte w planie Reida nie są wiarygodne - polegają, jak to określili, na _ sztuczkach _ budżetowych. Skrytykowali szczególnie włączenie do cięć wartości 2,4 bln dol. redukcji wydatków na wojny w Afganistanie i Iraku, które już wcześniej zapowiadał rząd.

W piątek zdominowana przez GOP Izba Reprezentantów uchwaliła plan podniesienia limitu zadłużenia autorstwa republikańskiego przewodniczącego Izby Johna Boehnera. Tego samego dnia jednak plan ten odrzucił Senat.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;porozumienia;w;kongresie;za;trzy;dni;koncza;sie;rezerwy;budzetowe,44,0,883500.html) Zobacz, co do tej pory wydarzyło się w Kongresie i dlaczego USA grozi niewypłacalność
We wczorajszym przemówieniu radiowym prezydent Barack Obama po raz kolejny wezwał Republikanów do kompromisu. W stronnictwie tym radykalna prawica z Tea Party wymusza propozycje nie do przyjęcia dla Białego Domu.

Ministerstwo Skarbu USA wyznaczyło wtorek, 2 sierpnia jako ostateczny termin koniecznego przedłużenia uprawnień rządu do zaciągania dalszych pożyczek na spłaty bieżących rachunków.

Jeżeli pułap długu nie zostanie do tego czasu podniesiony - ostrzega administracja - jest możliwe, że nie rząd nie będzie mógł wypłacać np. części emerytur i innych świadczeń.

Agencje ratingowe grożą USA obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej z obecnego maksymalnego ratingu AAA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/obama;nie;uspokoil;inwestorow;na;wall;street,28,0,883484.html) Obama nie uspokoił inwestorów na Wall Street Tylko na chwilę poprawiły się wczoraj nastroje na nowojorskiej giełdzie, po tym jak prezydent Barack Obama stwierdził, że Demokraci i Republikanie są coraz bliżej porozumienia w sprawie limitu zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t153362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;apeluje;do;kongresu;brak;porozumienia;grozi;katastrofa,109,0,883309.html) Obama błaga o kompromis. "Wszyscy wiemy jak ograniczyć deficyt" Prezydent USA Barack Obama w specjalnym wystąpieniu zaapelował do kongresmenów o porozumienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;probuje;ratowac;porozumienie;ws;limitu;zadluzenia,88,0,879704.html) Obama uratuje finanse USA? Czas ucieka Republikanie są nieugięci. Prezydent Stanów Zjednoczonych szuka rozwiązania w Kongresie.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)