Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej inwestycji po wejściu do UE

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że w pierwszych latach po wejściu Polski do UE będzie napływać od 6 do 8 mld USD inwestycji zagranicznych rocznie. W tym roku inwestycje zagraniczne nie będą wyższe niż 6 mld USD

- poinformował wiceminister gospodarki Andrzej Szejna.

"Przeciętnie będzie napływać do Polski w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii Europejskiej od 6 do 8 mld USD" - powiedział w piątek na konferencji prasowej Andrzej Szejna wiceminister gospodarki, pracy i polityki socjalnej.

Szejna dodał, że w tym roku inwestycje zagraniczne powinny utrzymać się na poziomie z 2002 roku, kiedy wyniosły 6,06 mld USD, wobec 7,1 mld USD w 2001 roku.

"W przyszłym roku możliwy jest wzrost" - powiedział.

Przyciąganiem inwestycji zajmie się powoływana Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

"Między 26-30 maja nastąpi walne zgromadzenie Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Polskiej Agencji Informacyjnej, które spowoduje powstanie nowej spółki Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych" - powiedział Szejna.

PAIIZ będzie podlegał ministerstwu gospodarki. W odróżnieniu od PAIZ, nowa agencja będzie współpracowała m.in. z samorządami terytorialnymi.

"Chcemy przekazywać samorządom informacje, jak rozmawiać z inwestorami" - powiedział Szejna.

Przy PAIIZ powstać mają także zagraniczne oddziały, m.in. w Japonii, Chinach, Francji i Niemczech.

"Agencja będzie pełniła rolę koordynacyjną i wykonawczą rządu w zakresie przyciągania inwestycji zagranicznych" - powiedział Szejna.

W kwietniu Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych poinformowała, że inwestycje bezpośrednie w Polsce spadły w 2002 roku do 6,06 mld USD, z 7,1 mld USD w 2001 roku.

Od 1990 do końca 2002 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wyniosły 65,11 mld USD.

Według PAIZ, poziom inwestycji zagranicznych w Polsce spadł w stosunku do roku 2001 głównie z powodu osłabienia globalnego tempa wzrostu gospodarczego, tendencji do przenoszenia inwestycji do Azji, rosnącej konkurencji wśród krajów Europy Środkowej w pozyskiwaniu inwestorów i pogarszającego się klimatu inwestycyjnego w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)