Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

"The Economist": geniusz Wielkiej Brytanii polega na integracji m.in. Polaków

38
Podziel się:

Geniusz Wielkiej Brytanii polega między innymi na umiejętności integrowania przybyszów - pisze w najnowszym numerze tygodnik "The Economist". Zdaniem autorów analizy, przykładem tego są mieszkający na Wyspach Polacy i kultywowane zwyczaje bożonarodzeniowe, w tym karp, barszcz i makowiec na wigilijnym stole. Do tego postne pierogi oraz sianko i opłatek.

"The Economist": geniusz Wielkiej Brytanii polega na integracji m.in. Polaków
(Ben Stevens)

Pod tymi tradycjami drzemią zwykłe dobre stosunki między przedstawicielami obu narodów - pisze "The Economist". Brytyjczycy chętnie kupują w polskich sklepach czosnkową kiełbasę, a Polacy zaczynają się przyzwyczajać do świątecznego indyka i słuchają bożonarodzeniowych przemówień królowej. Wśród fanów piłki nożnej, ale też w kościołach, język polski miesza się z angielskim.

Brytyjczycy wiedzą, jak się integrować: 82 procent obywateli deklaruje, że co najmniej raz w tygodniu z własnej woli spotyka się z przedstawicielami innych grup etnicznych i religijnych. Wielka Brytania ma przedmieścia we francuskim stylu, hinduskich gwardzistów, żydowskie potrawy i liberalnego muzułmańskiego burmistrza w stolicy, a ostatnio także pierogi.

Brytyjskości nie osiąga się przez polityczny dyktat, tylko przez zakorzeniony w ludziach instynkt integracji - wnioskuje "The Economist".

Informacyjna Agencja Radiowa, Rafał Motriuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Ewa
8 lat temu
Fajnie ! Właśnie tak powinno być. Można zacząć też od kuchni fajnego jedzenia zaprosić na gołąbki koleżankę z pracy ! To proste i sympatyczne !
gość
8 lat temu
Patrole szariatu są tego największym przykładem
Ert
8 lat temu
Ten burmistrz to jeszcze im coś wywinie...
lolo
8 lat temu
Kto był ten wie jak jest naprawdę i tyle w temacie
kocham pierog...
8 lat temu
To w Wielkiej Brytanii Polacy maja pierogi ??? Ja myslalem ze tylko Polki maja pierogi :)
...
Następna strona