Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania będzie imigrantom utrudnić życie?

0
Podziel się:

Rząd Davida Camerona pracuje nad pakietem działań mających na celu uściślenie zasad dostępu imigrantów do świadczeń i zasiłków.

Wielka Brytania będzie imigrantom utrudnić życie?
(www.CGPGrey.com/Flickr)
bEDNapYR

Czołowa polityk opozycyjnej Partii Pracy Yvette Cooper, rzeczniczka ds. polityki wewnętrznej, opowiedziała się za wprowadzeniem w W. Brytanii utrudnień dla nowych imigrantów w dostępie do zasiłków i świadczeń socjalnych.

Według Cooper prawo UE już teraz daje rządom możliwość ograniczenia nowo przybyłym imigrantom zapomóg dla bezrobotnych, ale potrzebne są dalsze działania. Cooper sugeruje wstrzymanie niedawno przybyłym imigrantom dostępu do świadczeń.

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku badawczym IPPR (Institute for Public Policy Research) Cooper nie sprecyzowała, po jakim okresie imigranci mogli ubiegać się o zasiłki i świadczenia.

bEDNapYT

Komentatorzy zauważają, że laburzyści, krytykowani za to, iż w okresie, gdy byli u władzy (1997-2010), stosowali politykę _ otwartych drzwi _ i nie przewidzieli jej społecznych skutków, zbliżają się do stanowiska konserwatywnego rządu, a w niektórych kwestiach idą nawet dalej. Wyciągają w ten sposób wnioski z przegranej w wyborach z 2010 r., w których migracja była ważną kwestią, a także ze wzrostu politycznego poparcia dla prawicowej partii UKIP.

Rząd Davida Camerona pracuje nad pakietem działań mających na celu uściślenie zasad dostępu imigrantów do świadczeń i zasiłków. Londyn obawia się, że efektem uzyskania przez Bułgarów i Rumunów nieograniczonego dostępu do unijnego rynku pracy po 1 stycznia 2014 r. będzie zjawisko nazywane _ zasiłkową turystyką _.

Cooper proponuje też, by na szczeblu europejskim uregulować sprawę zapomogi dla dzieci, do której mają prawo imigranci nawet, jeśli ich potomstwo nie mieszka z nimi. Ostatnio _ Daily Telegraph _ wyliczył, że ponad połowa z ok. 50 tys. zapomóg wypłacanych w W. Brytanii na dzieci nie mieszkające z rodzicami to zapomogi na dzieci w Polsce.

Długofalowo Cooper chce, by UE zmieniła zasady regulujące stały pobyt i prawo do świadczeń oraz zasiłków, ponieważ rządy z obawy przed napływem imigrantów mechanicznie tną świadczenia wszystkim, nie mając innej możliwości prawnej.

bEDNapYZ

- _ Wymóg, by rządy traktowały nowych imigrantów dokładnie tak samo, jak mieszkańców od dawna osiadłych, stwarza ryzyko, że po prostu obcinane będzie wsparcie dla rodzin, wydatki na mieszkania socjalne lub inne świadczenia po to, by nie były magnesem dla imigrantów. Taka perspektywa nie byłaby dobra dla nikogo _ - zaznaczyła Cooper.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich w wywiadzie dla BBC powiedział w czwartek, że _ zasiłkowa turystyka _ powinna być uregulowana na unijnym szczeblu, by zapobiec sytuacji, w której imigranci przyjeżdżają do konkretnego kraju, np. Niemiec lub W. Brytanii, żeby uzyskać świadczenia socjalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają w planach wizy do Wielkiej Brytanii? Wielka Brytania ściśle wiąże prawo obywateli UE do swobodnego przemieszczania się z prawem pracy w innym kraju UE.
Biedni nie sprowadzą rodzin na Wyspy? Londyn proponuje ograniczyć prawo imigrantów spoza Unii do sprowadzania rodzin.
Wielka Brytania zwiększa pomoc dla syryjskiej opozycji Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zapowiedział w środę, że W. Brytania zwiększy pomoc dla syryjskich powstańców, nie będzie ich jednak dozbrajać. Dotychczasowe działania społeczności międzynarodowej w Syrii ocenił jako _ kompletną porażkę _.
bEDNapZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)