Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole graniczne
09.10.2013 21:45

Wielka Brytania zagrożona atakami terrorystycznymi. Przez wadliwy system

Brytyjski program elektronicznych granic, zaproponowany w 2003 roku, miał na celu wyłapywanie niebezpiecznych przestępców przylatujących do Wielkiej Brytanii i w założeniu miał przyspieszyć odprawy na zatłoczonych brytyjskich lotniskach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Elektroniczny system kontroli granic Wielkiej Brytanii jest pełen luk - wynika z raportu opublikowanego przez niezależnego inspektora Johna Vine'a. Mimo wcześniejszych zapowiedzi system nie wyłapuje na granicach osób podejrzanych o terroryzm i przemytników.

Wielka Brytania, tak jak Stany Zjednoczone, usilnie pracuje nad uszczelnieniem swych granic, inwestując w elektroniczne bazy danych, w których zbierane są informacje na temat podejrzanych osób: sympatyków organizacji terrorystycznych czy przemytników narkotyków. Dzięki tym informacjom można ich oznaczyć w systemie i nie dopuścić do przekroczenia granicy. Brytyjski program elektronicznych granic, zaproponowany w 2003 roku, miał na celu wyłapywanie niebezpiecznych przestępców przylatujących do Wielkiej Brytanii i w założeniu miał przyspieszyć odprawy na zatłoczonych brytyjskich lotniskach.

Zdaniem niezależnego inspektora do spraw granic Johna Vine'a system nie działa. Mimo że od roku 2007 wydano na niego około 682 mln dolarów, nie stwierdzono przyspieszenia kontroli granicznych. Nie zrealizowano także jednego z założeń projektu elektronicznych granic - uzyskania znaczących oszczędności.

John Vine zwraca też uwagę na złe funkcjonowanie alarmów terrorystycznych generowanych przez system. Inspektor poinformował, że w jednym przypadku 650 tysięcy alertów związanych z przemytem narkotyków i tytoniu zostało wykasowanych, ze względu na znikomą jakość informacji w nich zawartych.

Vine przyznał jednak, że bazy danych elektronicznych granic były wielokrotnie skutecznie wykorzystywane przez policję. Podkreślił, że informacje w nich zawarte pomogły w zatrzymaniu setek osób.

Władze Wielkiej Brytanii podkreśliły w specjalnym oświadczeniu, że ich służby graniczne _ dokonały znaczących udoskonaleń _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kontrole graniczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz