Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielki alians Facebooka i Microsoftu. Giganci połączą USA z Hiszpanią

0
Podziel się:

Dwaj technologiczni giganci będą współpracować. Facebook i Microsoft mają zamiar położyć na dnie Oceanu Atlantyckiego długi na 6600 kilometrów kabel internetowy, łącząc tym samym amerykański stan Virginia z Hiszpanią.

Wielki alians Facebooka i Microsoftu. Giganci połączą USA z Hiszpanią
(pbardocz)
bEKKSUuZ

Dwaj technologiczni giganci będą ściśle współpracować. Facebook i Microsoft mają zamiar położyć na dnie Oceanu Atlantyckiego długi na 6600 kilometrów przewód internetowy, łącząc tym samym amerykański stan Virginia z Hiszpanią.

Z jednej strony firma, która codziennie na własnych serwerach zapisuje zdjęcia ponad 1,5 miliarda swoich użytkowników, a z drugiej - gigant technologiczny, którego oprogramowania używają prawdopodobnie wszyscy pracownicy biurowi na świecie. Zarówno Facebook jak i Microsoft mogłyby skorzystać z infrastruktury oferowanej przez firmy telekomunikacyjne, ale, według informacji CNN, tym razem chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Projekt, nad którym pracują giganci, ma nosić nazwę "Marea", co po hiszpańsku oznacza "falę". Położony na dnie oceanu kabel ma przesyłać dane z prędkością około 160 terabajtów na sekundę, co w tym miejscu będzie rekordową szybkością. Tak przynajmniej zapewniają przedstawiciele obu firm.

bEKKSUvb

Trzecią firmą, która weźmie udział w projekcie, jest hiszpański operator telekomunikacyjny Telefonica. Europejski partner ma zająć się zarządzaniem całym systemem Marea, wykorzystując do tego jedną ze swoich spółek zależnych. Telxius, bo o nim mowa, ma również zająć się zarabianiem na inwestycji. Hiszpanie będą bowiem odpowiedzialni również za kontakt z innymi firmami, które chciałyby zapłacić za korzystanie z superszybkiego połączenia.

Budowa ma się rozpocząć jeszcze latem tego roku, a początek prac zapowiedziano na sierpień. Połączenie ma być gotowe w ciągu nieco ponad roku.

Dlaczego akurat stan Virginia? Na takim wyborze skorzysta zarówno Facebook, jak i Microsoft. Obaj technologiczni giganci mają bowiem tam swoje centrum danych. Z kolei przez Hiszpanię dane będą mogły docierać dalej - do Afryki i Azji, gdzie już czeka miliard kolejnych, potencjalnych użytkowników Facebooka i Microsoftu.

To nie pierwszy strategiczny alians tak wielkich koncernów w tej branży. Kilka miesięcy temu głośno było o tym, że siły połączą Facebook i Google, by zbudować tzw. balony atmosferyczne, mające ułatwiać dostęp do internetu w miejscach, gdzie nie pozwala na to infrastruktura lądowa.

bEKKSUvC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)