Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie cięcia uratują Grecję? Trwa debata

0
Podziel się:

Kolejna transza pomocy w wysokości 12 mld euro od UE i MFW jest uzależniona od tego, czy plan oszczędnościowy zostanie uchwalony.

Wielkie cięcia uratują Grecję? Trwa debata
(PAP/EPA)

Grecki parlament debatuje nad planem oszczędnościowym dla gospodarki tego kraju. Pojutrze ma się odbyć głosowanie w tej sprawie.

Kolejna transza pomocy dla Grecji w wysokości 12 miliardów euro od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest uzależniona od tego, czy plan oszczędnościowy zostanie uchwalony.

Jego przegłosowanie nie jest przesądzone - sprzeciwiają się mu między innymi socjaliści, czyli zaplecze polityczne rządu Jeorjosa Papandreu (na zdj.). Mają oni 155 posłów w 300-osobowym parlamencie, a dwóch deputowanych tego ugrupowania już zapowiada, że na pewno nie poprze tych przepisów.

Aby oszczędzić, Grecy dokonują drastycznych cięć. Chcą też podwyższyć podatki i sprywatyzować większość państwowych przedsiębiorstw. Dzięki temu przez 5 lat mają oszczędzić 28 miliardów euro. Wczoraj wicepremier Teodor Pangalos wyraził optymizm w sprawie podwyższenia podatków i stworzenia agencji prywatyzacyjnej. Dużo bardziej sceptycznie wypowiadał się o szansach sprzedaży poszczególnych firm.

Przeciwko zmianom protestują greckie związki zawodowe. Na jutro zwołały początek dwudniowego strajku.

Jeśli posłowie uchwalą w środę plan oszczędnościowy, dzień później zmiany wejdą w życie.

Na drugiej stronie czytaj o tym, jak rząd Francji dogadał się z bankami w sprawie długów Grecji

Tymczasem francuski prezydent Nicolas Sarkozy potwierdził, że rząd porozumiał się z francuskimi bankami w sprawie refinansowania (tzw. roll overs) greckiego długu, czyli wymiany wygasających obecnie obligacji na nowe tego samego typu.

Zapytany, czy osiągnięto porozumienie w sprawie zamiany bieżących zobowiązań na nowe 30-letnie obligacje, Sarkozy potwierdził. Wyraził nadzieję, że w innych krajach UE dojdzie do analogicznego porozumienia._ - Nie pozwolimy Grecji upaść, będziemy bronić euro, to leży w interesie nas wszystkich _ - podkreślił.

Prezydent oświadczył, że Francja jest otwarta na dyskusję w sprawie warunków planu z innymi członkami Unii Europejskiej.

Dziś _ Le Figaro _ napisał, że francuskie banki i ubezpieczyciele zainwestują ponownie 70 proc. kwoty, którą otrzymają od Aten w zamian za wygasające obligacje. 50 proc. tej sumy ma zostać przeznaczone na nowe 30-letnie obligacje Grecji, a 20 proc. jako gwarancja nowego greckiego długu.

Zgodnie z oczekiwaniami na najwyższym politycznym poziomie przywódcy UE zapewnili na szczycie w ubiegłym tygodniu w Brukseli, że będą dalej finansować Grecję, która po roku od udzielenia jej 110 mld euro pomocy wciąż nie jest w stanie udźwigną swoich zobowiązań finansowych. Nowy plan pomocy dla Grecji ma być gotowy w lipcu i ma być finansowany _ zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych _, jak domagały się Niemcy. Ma to się odbyć na zasadach dobrowolnego refinansowania.

AFP podkreśla, że Francja jest krajem najbardziej narażonym na ewentualną niewypłacalność Grecji a kryzys zadłużenia tego kraju dotknął najbardziej wierzycieli w sektorze prywatnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t148582.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;w;kryzysie;eurolandu,64,0,860992.html) Polska prezydencja w kryzysie eurolandu Eksperci uważają, że choć jesteśmy poza strefą euro, podczas prezydencji Polska jako arbiter może włączyć się w rozwiązywanie problemu kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;znowu;pomoze;grecji;warunek;to;reformy,7,0,859911.html) Unia znowu pomoże Grecji. Warunek to reformy Opracowany przez Radę Europejską program ma nie tylko ograniczyć grecki dług publiczny, ale także przywrócić wzrost gospodarczy w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)