Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce?

0
Podziel się:

Polska liczy na idące w setki milionów dolarów inwestycje amerykańskich
firm w wydobycie w Polsce gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

Wielkie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce?
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Polska liczy na idące w setki milionów dolarów inwestycje amerykańskich firm w wydobycie w Polsce gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Amerykanie są światowymi liderami w technologii i wielkości wydobycia takiego gazu, który zaspokaja już 10 proc. potrzeb USA.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 podmiotom przeszło 80 koncesji na poszukiwanie w Polsce gazu niekonwencjonalnego. Głównie są to firmy amerykańskie, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips. Rozpoczęły one już pierwsze odwierty.

Koszt odwiertu i zabiegu szczelinowania, koniecznego do uwolnienia gazu, szacuje się na razie na 40-50 mln zł, ale według specjalistów, wraz z postępem technologii i jej rozpowszechnieniem kwota ta będzie spadać.

W tym tygodniu wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Karabuła wyrażał nadzieję, że amerykańskie firmy zainwestują w Polsce setki milionów dolarów w poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego. - _ Prowadzimy rozmowy biznesowe. (...) Te rozmowy trwają i mam nadzieję, że zakończą się interesującymi wynikami _ - mówił. _ Liczymy, że od fazy deklaracji te firmy i koncerny amerykańskie przejdą do fazy inwestycji _ - zaznaczył.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśla Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Całościowy raport na temat potencjalnych złóż gazu łupkowego w Polsce jest opracowywany przez Państwowy Instytut Geologiczny we współpracy ze specjalistami amerykańskimi, m.in. amerykańską służbą geologiczną USGS (U.S. Geological Survey) i zostanie opublikowany we wrześniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;tez;chce;wydobywac;gaz;z;amerykanami,66,0,837442.html) Litwa też chce wydobywac gaz z Amerykanami Litwa zachęca Stany Zjednoczone Ameryki do aktywnej współpracy w dziedzinie wydobycia w kraju gazu łupkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;liczy;na;setki;milionow;dolarow;z;usa,76,0,836940.html) PGNiG liczy na setki milionów dolarów z USA Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Karabuła ma nadzieję, że firmy amerykańskie zainwestują w Polsce setki milionów dolarów w poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)