Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Więzienia CIA. "Polska pomagała i musi za to odpowiedzieć"

0
Podziel się:

Warszawa znalazła się w skomplikowanej sytuacji, gdyż wyrok narusza demokratyczną i wolnościową tradycję narodu - pisze dziennik Sueddeutsche Zeitung.

Więzienia CIA. "Polska pomagała i musi za to odpowiedzieć"
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Warszawa znalazła się w skomplikowanej sytuacji, gdyż wyrok narusza demokratyczną i wolnościową tradycję narodu - pisze niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung. Autor komentarza, przypomina, że z nazwiskiem George'a W. Busha związane są dwie straszne wojny oraz szereg dalszych problemów, które jego następca Barack Obama do dziś stara się rozwiązać.

Jak czytamy w _ SZ _, elementem _ systemu Guantanamo _ były tajne akcje CIA, polegające na wywiezieniu podejrzanych o terroryzm do innych krajów i przesłuchiwaniu ich, a także torturowaniu ich w tych krajach. W takich operacjach miały - zdaniem niemieckiego dziennikarza - uczestniczyć 54 rządy, w tym także Syria, ale również 3 kraje należące do UE - Polska, Litwa i Rumunia.

Rządy tych trzech krajów _ milczą, lawirują lub zaprzeczają _ - pisze _ SZ _. _ Cóż innego jako sojusznicy USA mogą uczynić _ - pyta retorycznie komentator. _ Znajdują się pod ogromną presją, gdyż właśnie teraz - w obliczu rosyjskich ataków na Ukrainę - skazani są bardziej niż kiedykolwiek przedtem na pomoc Amerykanów _ - wyjaśnia Brill, dodając, że Waszyngton _ nie chce być stawiany pod pręgierzem i domaga się, by przejść nad tą sprawą do porządku dziennego _.

Taka postawa jest - zdaniem _ SZ _ - nie do pogodzenia z zasadami państwa prawa. Nic dziwnego, że ETPC uznał polski rząd za współsprawcę i skazał na zapłacenie odszkodowania dwóm więźniom.

To wszystko jest _ w najwyższym stopniu zawstydzające _ - pisze _ SZ _, przyznając rację prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który właśnie w ten sposób ocenił wyrok.

Zdaniem Brilla Warszawa znajduje się w _ skomplikowanej sytuacji _. _ Wyrok narusza wewnętrzne jądro polskiej tożsamości - demokratyczną i wolnościową tradycję narodu, który przez osiem pokoleń walczył o zasady, które następnie w latach 2002 i 2003 zostały pogwałcone tak jaskrawo przez najważniejszego sojusznika _ - czytamy w _ SZ _.

_ Obama też powinien wziąć sobie ten wyrok do serca. W sporze z autokratą Putinem nie powinna powstać najmniejsza wątpliwość, kto broni państwa prawa, a kto go nie broni _ - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził w czwartek siedem naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Polskę ws. więzień CIA. Uznał niemal wszystkie zarzuty Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Więzienia CIA. Jest komentarz Kwaśniewskiego _ - Myśmy walczyli z terroryzmem, myśmy nie wiedzieli co się wydarzy, myśmy bali się, że to może być początek zawieruchy, która będzie niszcząca dla nas wszystkich _ - powiedział były prezydent.
_ Niemoralny i niesprawiedliwy _. Leszek Miller ostro o wyroku Trybunału Będziemy musieli zapłacić 230 tysięcy euro odszkodowania.
Siły NATO otworzą bazę w Szczecinie? Naczelny dowódca chce wykorzystać istniejącą siedzibę i stworzyć działająca 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, kwaterę główną, której siły mogłyby szybko zareagować w razie potrzeby.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)