Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ratusz naraził Skarb Państwa na straty? Gronkiewicz-Waltz odpiera zarzuty

Ratusz naraził Skarb Państwa na straty? Gronkiewicz-Waltz odpiera zarzuty

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy Fot. PAP/Jakub Kamiński
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Kwestionujemy wszystkie roszczenia ws. gruntów na terenie Miasteczka Wilanów, zarówno co do zasady, jak i co do wysokości - poinformowała w piątek prezydent Warszawy. W ten sposób odniosła się do publikacji zarzucającej jej narażenie Skarbu Państwa na 100 mln zł straty.

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do opisywanego w money.pl piątkowego artykułu portalu wPolityce.pl. Narażenie Skarbu państwa miało, według publikacji, wynikać ze "zwłoki w wypłacie odszkodowań" dla prywatnego inwestora z powodu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego do działek w warszawskiej dzielnicy Wilanów.

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że ws. gruntów na terenie Miasteczka Wilanów "trwa spór dotyczący odszkodowania za wygaśnięcie użytkowania wieczystego gruntów". Dodała, że "kwestia wygaśnięcia tego prawa jest sporna".

- Kwestionujemy wszystkie roszczenia zarówno co do zasady, jak i co do wysokości. Nasze stanowisko jest w tym zakresie tożsame ze stanowiskiem Agencji Nieruchomości Rolnych, która reprezentuje Skarb Państwa - dodała prezydent na Facebooku.

Portal wPolityce.pl opisał spór pomiędzy miastem, a PL Holdings. Podał, że spółka PL Holdings jest aktualnie stroną 21 postępowań o wypłatę odszkodowania za wydzielenie działek pod drogi publiczne w dzielnicy Wilanów - na kwotę 209 mln zł. "Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wbrew orzeczeniom sądów administracyjnych uchyla się jednak od uregulowania wierzytelności odszkodowawczych wobec inwestora" - napisali autorzy.

- Wskazane w artykule kwoty roszczeń Pl Holdings mają aktualnie jedynie hipotetyczny charakter - odpowiedziała prezydent. - Pl Holdings nie był właścicielem ani użytkownikiem wieczystym żadnej działki na terenie Miasteczka Wilanów. Jest jedynie kolejnym nabywcą spornego roszczenia sprzedanego przez Polnord. Polnord, już po sprzedaniu roszczenia, nadal w stosunku do niektórych działek wykonywał prawa użytkownika wieczystego - wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przypomniała, że przed sądem powszechnym toczy się obecnie szereg spraw z powództwa Polnordu o ustalenie, czy prawo użytkowania wieczystego na wspomnianych. nieruchomościach nadal istnieje.

- W przypadku ustalenia, że prawo użytkowania wieczystego nie wygasło, Polnordowi nie przysługiwałyby żadne roszczenia, a tym samym nie mógł ich sprzedawać podmiotom skupującym roszczenia - podkreśliła.

Według Gronkiewicz-Waltz Polnord, z tytułu odszkodowania za wygaśnięcie użytkowania wieczystego gruntów żądał od Warszawy i Skarbu Państwa ok. 150 mln zł.

- W miejsce Polnordu pojawili się nabywcy roszczeń, w tym PL Holdings, który obecnie wysuwa roszczenia przeciwko m.st. Warszawie i Skarbowi Państwa - napisała prezydent.

samorząd, stolica, kraj, gronkiewcz-waltz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kowaski
2017-08-14 09:41
Ta pani albo jest niekompetentna, albo umoczona
w dziwne interesy. Innej opcji nie ma. Jedyne lekarstwo to postępowanie prokuratorskie
Normalny
2017-08-14 08:13
Dlaczego ta Pani nie siedzi jeszcze w więzieniu!?!
aAGENT kamińskiego
2017-08-13 20:46
Pewien g....rz z komisji niekonstytucyjnej narobi BAGNA pisiastego - obrzy dlistwo
Pokaż wszystkie komentarze (134)