Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównać

Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównać

I mężczyźni, i kobiety powinni przechodzić na pełną emeryturę w wieku 65 lat.

Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństw w Polsce i innych krajach cywilizacji zachodniej, powodują, iż coraz mniejszy procent zatrudnionych pracuje na emerytury coraz większego procentu emerytów. Grozi to i brakiem rąk do pracy, i bankructwem systemów emerytalnych. Wśród różnych środków zaradczych wprowadza się w krajach europejskich przedłużenie wieku, w którym przechodzi się na emeryturę. A także zrównanie wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet.

ZOBACZ TAKŻE:

Trybunał Konstytucyjny stanął w obronie mężczyzn
W Polsce obie te propozycje przyjmowane są niechętnie, chociaż np. w sąsiednich Niemczech odpowiednie regulacje zostały już przyjęte i zmiany są w toku. U nas zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawowo przyjętej różnicy wieku przez Rzecznika Praw Obywatelskich zostało odebrane niechętnie przez kobiety, zwłaszcza te starsze (RPO domaga się bowiem wieku emerytalnego 65 lat dla obu płci). Z drugiej strony zaskarżenie tej zasady jako dyskryminacji mężczyzn, którzy muszą pracować dłużej niż kobiety do emerytury, zakończyło się sukcesem. I w kolejce ustawiają się mężczyźni, domagając się emerytury po sześćdziesiątce.

Swoją drogą nigdy nie rozumiałem pędu do wcześniejszej emerytury. Przejście do stanu nieaktywności zawodowej jest przecież niewątpliwym szokiem. I to negatywnym. Czy naprawdę emerytura (i to bardzo często wcześniejsza niż te 60 czy 65 lat!), plus szansa dorobienia sobie po cichu w ,,szarej strefie", jest tak atrakcyjną receptą na życie?

Co do przedmiotu sporu, to znaczy kwestii wieku przechodzenia na emeryturę, nie mam wątpliwości, ani jako ekonomista, ani jako obserwator życia społecznego. I mężczyźni, i kobiety powinni przechodzić na pełną emeryturę w wieku 65 lat. W końcu, sami sobie powinni wypracować tę emeryturę. Choćby dlatego, że nie będzie już nigdy coraz liczniejszych młodszych roczników, które mogłyby opłacać na bieżąco coraz wyższe emerytury aktualnych emerytów. System emerytalny jaki dominuje w Europie jest nie do utrzymania.

ZOBACZ TAKŻE:

Gwiazdowski: Emerytury powinny być równe
Dodam, że kobiety i tak żyją dłużej niż mężczyźni, więc z definicji niejako musiałyby mieć niższe emerytury; nie tylko z racji krótszego okresu pracy, ale także dłuższej liczby lat wypłacanej emerytury. Poza tym, żyjemy coraz dłużej i jesteśmy coraz zdrowsi, więc nie ma także zdrowotnych przeciwwskazań. Z tego powodu, w połączeniu z presja starzenia się społeczeństw, przewiduję, że za 10-15 lat, a może i wcześniej, wiek przechodzenia na emeryturę zostanie ponownie podwyższony.

Z drugiej jednak strony, jako klasyczny liberał, a więc człowiek ceniący sobie wielce możliwość dokonywania wyboru, jestem zwolennikiem systemów elastycznych. Niech wiek przechodzenia na emeryturę wynosi, powiedzmy, 65 lat, ale jeśli ktoś chce przejść na emeryturę w wieku 55 lat albo 75 lat (gdy temu ostatniemu pozwala na to zdrowie!), to powinien mieć prawo do powzięcia takiej decyzji.

Autor jest profesorem ekonomii.
W latach 1994-2003 był profesorem
i kierownikiem Katedry Ekonomii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Wykładał na uczelniach m.in. w Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2011-10-22 06:02 Tysiącznik na forum
Hmmm... a czy nie lepiej podnieść do 80-tki?...
rysiul20
77.255.246.* 2010-04-09 20:01
Kto temu panu dał tytuł profesora chyba taki sam jak on fachowiec
babcia Ewa
83.31.73.* 2008-01-02 11:16
Panie Winiecki!!!!!!! O kobietach raczej sie prosze nie wypowiadac, bo nie wszystkie kobiety w wieku 65 lat, po wychowaniu 2 lub 3 dzieci maja jeszcze cheć na prace, nalezy sie jakiś wczesniejszy wypoczynek. Wykładac na uczelniach mozna i do 95 lat(jezeli sie dotrwa)
Zobacz więcej komentarzy (24)