Notowania

wiadomości
22.08.2013 07:39

Włochy. Polemika wokół biletów "omiń kolejkę" do Galerii Uffizi

- To czarny rynek niegodny cywilizowanego państwa - - twierdzi dyrektor galerii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sailko/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Kto nie chce stać w kolejce do Galerii Uffizi we Florencji może kupić bilet, który kosztuje prawie trzy razy tyle, co normalny. W mieście grasują koniki - alarmują turyści, a o oburzeniu postępowaniem firm i pośredników oferujących drogie bilety pisze prasa.

Jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji dzieł sztuki, wśród nich arcydzieł Leonarda da Vinci, Michała Anioła i Rafaela, odwiedzana jest każdego roku przez 1,5 miliona osób.

Ci, którzy zawczasu nie zdołają zarezerwować biletów przez internet, muszą, zwłaszcza latem, czekać w bardzo długiej kolejce do kasy. Stojący w niej ludzie nagabywani są przez pośredników i przedstawicieli firm świadczących _ usługi turystyczne _.

Nie chcą być w żadnym razie nazywani _ konikami _ - dodają gazety - bo proponują coś więcej niż drogi bilet. W ofercie mają dla zwiedzających _ pakiet szybkiej ścieżki _ za 35 euro od osoby, a w nim - towarzystwo przewodnika, zazwyczaj potem nieobecnego. Zwykły bilet w kasie kosztuje tymczasem 11 euro.

Zjawisko to jest tak powszechne i tak, jak podkreślają gazety, bulwersujące, że dyrekcja Galerii Uffizi rozwiesiła przy wejściu ostrzeżenia przed sprzedawcami biletów nazwanych _ omiń kolejkę _. Zaniepokojenie kierownictwa galerii budzi to, że proceder ten wyrządza szkodę wizerunkowi bezcennej kolekcji arcydzieł Renesansu i innych epok.

_ - To czarny rynek niegodny cywilizowanego państwa _ - powiedział dyrektor Uffizi Antonio Natali, który nie wyklucza skierowania sprawy do sądu. Ale i tam nie będzie to łatwe bo nawet miejski urząd nadzoru nad zabytkami i dobrami kultury przyznaje, że _ wszystko wydaje się legalne _.

Sprzedawcy pakietów na masową skalę wykupują z wyprzedzeniem dostępne w sieci bilety , po czym oferują je osobom stojącym w kolejce, gościom hotelowym i klientom biur turystycznych a także w internecie. Właśnie w sieci łatwo paść ofiarą oszustwa gdyż cudzoziemcom może wydawać się, że rezerwują bilety w normalnym trybie a tymczasem wpadają w sidła _ koników _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna rikszarzy z taksówkarzami trwa Prefektura Paryża uważa, że riksze nie mają prawa szukać klientów w miejscach publicznych, tylko powinny być uprzednio rezerwowane telefonicznie lub przez internet.
Turystyka w Polsce. 7 procent więcej... _ Polska pięknieje i dostrzegają to zarówno jej mieszkańcy, jak i turyści zagraniczni, a my mamy wymierne efekty gospodarcze _.
Grecja ma pomysł na wyjście z kryzysu Stawka VAT spadnie w restauracjach z 23 do 13 procent, by pobudzić wzrost konsumpcji.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz