Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Rekompensaty za embargo na sery

0
Podziel się:

Włoscy producenci serów są zadowoleni z perspektywy dostępu do funduszu unijnego dla eksporterów żywności poszkodowanych w wyniku rosyjskich sankcji.

Włochy: Rekompensaty za embargo na sery
(Cwbuecheler/CC/Flickr)

W ubiegłym roku Włochy wysłały do Rosji artykuły mleczne o wartości 45 milionów euro.

Z unijnej pomocy skorzystają producenci parmezanu i jego krajowego konkurenta - sera Grana Padano. W 2013 roku wyeksportowali oni do Rosji artykuły o wartości 15 milionów euro. Na odszkodowania nie mogą natomiast liczyć wytwórcy mozzarelli. Związek rolników indywidualnych COLDIRETTI spodziewa się, że decyzja Unii Europejskiej w tej sprawie nie jest ostateczna.

Pomoc obejmie też włoskich producentów owoców i warzyw. Wartość ich eksportu do Rosji przekroczyła w ubiegłym roku 70 milionów euro. Za unijny ekwiwalent, który wyniesie 269 euro za tonę, gotowi są oni do bezpłatnej dystrybucji tegorocznych moreli i brzoskwiń.

Jak do tej pory trudna sytuacja na rynku owoców nie wpłynęła we Włoszech na spadek cen w handlu detalicznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie jabłka tematem szczytu UE? Głównym tematem będzie jednak obsada unijnych stanowisk. Unijni liderzy mają wybrać nowego szefa (lub szefową) unijnej dyplomacji oraz Rady Europejskiej.
Embargo widać już w rosyjskich sklepach Po niemal trzech tygodniach obowiązywania embarga na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii jego skutki zaczynają dostrzegać klienci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)