Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Włochy znalazły się na drodze do populizmu"

0
Podziel się:

Prasa w Niemczech bardzo krytycznie ocenia wyniki wyborów parlamentarnych. To dowód na skłonność Włochów do ucieczki przed rzeczywistością.

"Włochy znalazły się na drodze do populizmu"
(PAP/EPA)

Prasa w Niemczech bardzo krytycznie ocenia we wtorek wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech, uznając dobre wyniki Silvio Berlusconiego i komika Beppe Grillo za zwycięstwo populizmu oraz za dowód na skłonność Włochów do ucieczki przed rzeczywistością.

_ We Włoszech znów rządzą populizm, wrzask i kłamstwo _ - pisze największa opiniotwórcza niemiecka gazeta, _ Sueddeutsche Zeitung _.

Dziennik upatruje przyczyn porażki premiera Mario Montiego, pomimo prowadzonej przez niego _ dobrej polityki w interesie kraju _, w jego słabej kampanii wyborczej, a przede wszystkim w niezdolności do powiedzenia Włochom całej prawdy o rzeczywistej sytuacji kraju. _ Preferując defensywne, niemal arystokratyczne podejście (do świata) Monti nie odważył się na powiedzenie Włochom prawdy _ - ocenia komentator _ SZ _.

_ Do Włochów nie dotarło przesłanie, że to nie opętani przez chęć oszczędzania Niemcy zmusili Włochy do kuracji (zaciskania pasa), ale że polityczna sytuacja we Włoszech po Berlusconim, ekonomiczna stagnacja i rynki nie pozostawiły mu alternatywy dla polityki reform i redukcji długu _ - czytamy w _ SZ _.

_ W wyborach wzięło udział dwóch komików - Silvio Berlusconi i Beppe Grillo, a wyborcy nagrodzili ich za oszczercze wrzaski _ - ubolewa komentator monachijskiego dziennika.

_ SZ _ przypomina, że w greckich dramatach wyborczych minionych lat na kryzysie zyskiwały siły radykalne. _ We Włoszech zyskali populiści. Na swój sposób są też radykalni: nie uznają rzeczywistości, zrzucają odpowiedzialność za kryzys na wrogów poza granicami kraju, bredzą o prostym rozwiązaniu wszystkich problemów _ - pisze komentator i stwierdza pesymistycznie: _ Po tych wyborach nie widać żadnego prostego rozwiązania dla Włoch. Co najwyżej nowe wybory, co też nie byłoby dobrodziejstwem _.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ pisze o _ dzwonku alarmowym _ dla Europy. Zdaniem gazety przegranym tych wyborów jest urzędujący premier Monti. _ Polityk, który za granicą cieszy się wielkim szacunkiem, został przez Włochów ukarany za politykę oszczędzania, a wielu wyborców widziało w nim egzekutora polityki rynków finansowych _ - czytamy w _ FAZ _.

Komentator gazety podkreśla, że nawet jeśli we Włoszech uda się stworzyć centrolewicowy sojusz, to wybory te należy potraktować jako sygnał ostrzegawczy. _ Połowa Włochów głosowała na listy, które występowały z agresywnie antyeuropejskimi hasłami. To dzwonek alarmowy o znaczeniu przekraczającym granice Włoch _ - konkluduje _ FAZ _.

_ Die Welt _ dziwi się, że Włosi, cierpiący przez lata w wyniku polityki prowadzonej przez _ kuglarza Berlusconiego _, po jego odejściu nie kryjący radości, pozwolili teraz, by ten skandalista powrócił na polityczną scenę.

_ Napawa strachem fakt, że wyborcy nie ukarali tego magika pogardą _ - czytamy w _ FAZ _. Komentator przypomina, że w kampanii wyborczej Berlusconi obiecywał likwidację podatku od nieruchomości, a nawet zwrot wpłaconych już kwot. _ To, że za takie bzdury nie został przez wyborców skarcony, rzuca niekorzystne światło na kraj, któremu potrzebna jest fundamentalna odnowa _ - pisze gazeta.

_ Die Welt _ ocenia przywódcę centrolewicy Pier Luigiego Bersaniego - jak zaznacza _ byłego komunistę _ - jako solidnego reformatora, życząc mu _ szczęścia i odporności wobec własnych wyborców _. Gazeta przypomina, że Bersani w kampanii wyborczej mówił bez ogródek, że Włochy potrzebują reform a on nie potrafi _ wyczarować z kapelusza królików dobrobytu _. Bersani nie ma dużego pola manewru - stwierdza _ Die Welt _, dodając: _ Biedne Włochy _.

O _ czarnym dniu dla Europy _ pisze natomiast berliński _ Der Tagesspiegel _. _ Wybory pokazują: Włochy są nadal podatne na wpływ populistów w rodzaju Berlusconiego _ - pisze komentator dodając, że dobry wynik Grillo jest na to kolejnym dowodem. _ Co drugi włoski wyborca dał się omamić populistom _ - podkreśla gazeta. _ Choroba nazywająca się Berlusconi nie została wyleczona _ - pisze komentator. Międzynarodowe zaufanie, które Włochy odzyskały dzięki polityce oszczędności Montiego, zostało ponownie roztrwonione - konkluduje _ Der Tagesspiegel _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wstrząsy na giełdzie. Wszystko przez Włochów Decyzje podejmowane przez nowy, włoski rząd mogą zdecydować o tym, czy strefa euro będzie sobie radzić z kryzysem.
Załamanie na Wall Street. W centrum uwagi... Sesja zaczęła się od lekkich wzrostów, jednak z upływem czasu sytuacja cały czas się pogarszała i giełdy amerykańskie zaliczyły spore straty, jednocześnie zamykając się na dziennych minimach.
Od tego zależeć będzie los całej strefy euro Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)