Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włosi będą mocniej ciąć wydatki, zdecydowali

0
Podziel się:

Włoski parlament przyjął dekret, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT.

Włosi będą mocniej ciąć wydatki, zdecydowali
(FriendsofEurope/CC/Flickr)
bFeTcFxh

Włoski parlament przyjął dekret w sprawie _ przeglądu wydatków _ publicznych, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT-u w październiku. Cięcia dotyczą głównie opieki zdrowotnej i administracji publicznej.

Za dekretem głosowało 371 parlamentarzystów, przeciw było 86, a 22 wstrzymało się od głosu. Pozwoli on uniknąć wzrostu VAT-u w październiku o dwa punkty procentowe, z obecnych 21 proc. do 23 proc.

Na posiedzeniu rady ministrów w nocy z niedzieli na poniedziałek premier Mario Monti mówił, że przyjęcie dekretu umożliwi zaoszczędzenie _ 4,5 mld w 2012 roku, 10,5 mld w 2013 roku i 11 mld w 2014 roku _.

bFeTcFxj

W zakresie ochrony zdrowia plan przewiduje zmniejszenie do listopada liczby łóżek w szpitalach regionalnych, zmniejszenie wynagrodzenia lekarzy i nowe wytyczne dla aptek.

_ Przegląd wydatków _ otwiera również drogę do zmniejszenia rozmiaru administracji publicznej - o 20 procent na stanowiskach kierowniczych i o 10 proc. na stanowiskach niekierowniczych - oraz obejmuje program oszczędności w ministerstwach, który pozwoli zaoszczędzić do 2015 roku 4,7 mld euro.

Rząd Montiego podjął też walkę z marnotrawstwem środków publicznych. O 50 proc. mają zmaleć wydatki związane z samochodami służbowymi, a dofinansowanie posiłków dla urzędników nie będzie mogło przekroczyć 7 euro.

Oprócz tego rząd zredukuje już w tym roku finansowanie regionów, a także zmniejszy liczbę prowincji. Pozwoli to uniknąć przez co najmniej rok podniesienia VAT-u. Jego zwiększenie, jak ocenia rząd, pogłębiłoby recesję.

bFeTcFxp

Seria reform i środków oszczędnościowych wprowadzanych od objęcia przez Montiego w listopadzie stanowiska premiera wywołała liczne głosy krytyki. M.in. przewodniczący związku włoskich prowincji Giuseppe Castiglione 23 lipca ocenił, że cięcia budżetowe mogą doprowadzić do tego, że w regionach zabraknie środków na otwarcie szkół po wakacjach.

Czytaj więcej w Money.pl
Fatalne doniesienia z Włoch. To przez cięcia? PKB kraju spada, przyczynić się do tego mogło gwałtowne cięcie wydatków publicznych.
"Monti osłabia demokrację". Niemcy wściekli Niemieccy politycy skrytykowali Mario Montiego, który w wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel zasugerował, że w sprawach unijnych rządy powinny działać bardziej niezależnie od parlamentów w swoich krajach.
Kolejne banki na czarnej liście. Zabacz, które Gospodarka, która dotkliwie odczuwa kryzys zadłużeniowy, wyraźnie słabnie. Obniżyli rating 15 bankom.
bFeTcFxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)